arapapistikanyon - Aydın- Arapapıştı Kanyonu

Aydın- Arapapıştı Kanyonu

Aydın- Arapapıştı Kanyonu

Aydın-Arapapıştı Kanyonu, Dünya’nın 8. harikası olarak tanımlandığını biliyor muydunuz ? Tabii ironi, yalnız gerçekten çok güzel.

Kemer barajını besleyen Akçay’ın yıllar içerisinde aşındırmasıyla oluşan Arapapıştı Kanyonu 380 yüksekliği, 6 km uzunluğu ile benzersiz bir doğayı sizlere sunmaktadır. Doğal oluşumları bünyesinde barındırmasının yanısıra antik dönemden kalma şehir kalıntıları ile de tarih ve doğanın birleştiği nadir alanlardandır. https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/aydin/gezilecekyer/arapapisti-kanyonu

kemer baraji - Aydın- Arapapıştı Kanyonu
Aydın Kemer Barajı

Arapapıştı kanyonuna, rezervasyon yaptırmadığımız için kanyonu gezemedik ama yol üzerinde balık restaurantına gidince gölü unuttuk 🙂 Kanyonu gezdiğimde detaylı anlatacağım şimdilik bu kadar..

Arapapıştı Kanyonu

Aydın’a gerekli bir yerdi. İsmi duyulur duyulmaz akınlar oluştu, o kadar haklılar ki. Muhteşem manzara, bol bol fotograf çekilecek yerler, balık keyfileri, hepsi bir arada. Biz giderken rezervasyon yaptırmamıştık o yüzden gölün keyfini çıkaramadık. Aynı hatayı yapmayın diye söylüyorum.

aydin arapapisti kanyonu - Aydın- Arapapıştı Kanyonu
Aydın Arapapıştı Kanyonu

Ayrıca arapapıştı kanyonu kadar güzel kemer barajını görmelisiniz. Balık restaurantları yapmışlar yol üzerlerine, isterseniz oradan yiyorsunuz isterseniz de kendiniz sadece giriş ücreti verip mangalınızı semaverinizi yakıyorsunuz. Yolumuz uzaktı ama gittiğimize değdi. 

Arapapıştı Kanyonu Nerede

Arapapıştı Kanyonu , Aydın’ın Bozdoğan ilçesindeki Kemer Barajı’nı üzerinde bulunduran Akçay’ın oluşturduğu bir kanyon.

Aydın, Denizli ve Muğla il sınırları içinde yer alıyor. Kanyonun ziyaret merkezi Aydın’ın Bozdoğan ilçesine bağlı bir noktada.

Arapapıştı Kanyonunun Tarihsel Süreci

Kanyon, İnceğiz Kanyonu olarak da biliniyor fakat turistik olarak Arapapıştı ismi kullanılıyor. Bu isim zamanında burayı istila eden Persler’in karşılarına çıkan kanyonu görünce şaşırıp kalmaları sonucu verilmiş. Çünkü “apışmak” bizim Aydın’da halk arasında çok kullandığımız bir kelimedir ve “şaşırmak, ne yapacağını bilememek” anlamına gelir. Söylemesi zor aslına bakarsanız anlatmasıda. Gölü baştan sona gezmek tadını çıkarmak lazım. Haftasonu çocuklarla kaçabileceğiniz güzel yerlerden bir tanesi.

Aydın’a geldiğiniz de mutlaka görün derim 😉

arapapisti kanyonu aydin - Aydın- Arapapıştı Kanyonu
Aydın Arapapıştı Kanyonu

Aydın yaz aylarının vazgeçilmez bir şehri. Merkezi ve Kuşadası için ayrıntılı gezi notları oluşturdum. Arapapıştı ise daha yeni geziye açıldığından fazla yazamıyorum. Mağarasından bahsediyorlar ama görmedim. Yolu biraz uzun ama çok güzel. Kanyona girmek yasak. Fotoğraf çekmek için harika bir yer. Yol üzerlerinde restoranlar var, balıkları kendileri tutuyorlar. Balık yemeden dönmeyin derim.

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)