Bebek

Bebek

Bebek Parkı-Sahili

Bebek, gezilecek yerler listemde de yer almakta. İstanbul’un en zengin semti olma konusunda da oldukça ilgi çekmekte. Rumeli Hisarın’a giderken yolumuzun üzerinde bulunuyordu. Parkı gezme, mekanlara bakma fırsatı bulduk haliyle.

Fatih’in İstanbul’u fethettiği dönemde küçücük bir Rum balıkçı köyüymüş aslında Bebek. Tarihi, küçük bir balıkçı köyü olarak, milattan öncesine kadar gitmekte. En eski adının ise, çeşitli kaynaklarda çeşitli şekillerde yazılan Challae, Chilai, Khile ve hatta Skallai (iskeleler) sözcüğünün bozulmuş bir biçimi olan Hallai olduğu ileri sürülmüştür.

Bebek Nerede ve Nasıl Gidilir

Bebek mahallesi-Beşiktaş ilçesine bağlıdır. Ayrıntılı gidiş çizelgezine göz atınız.http://www.placesinistanbul.com/istanbulda-nasil-gidilir-iett-tramway-bebek.htm?placeID=1052&lan=TR

Bebek Parkı-Türkan Sabancı

I. Meşrutiyet’in ilanından sonra halka açık bir park olarak düşünülen Bebek Parkı deniz kıyısında yüzyıllık ağaçların arasında bir huzur yuvası haline getirilmiştir. 1908 yılında hizmet vermeye başlayan Bebek Parkı, Sabancı Vakfı tarafından yenilenerek 13 Ekim 2008’de Türkan Sabancı Bebek Parkı adı ile hizmet vermeye başlamıştır.

Türkan Sabancı Bebek Parkı 8.800 m2 yeşil alan, 5.500 m2 yürüme yolu, 1.000 m2 oyun alanı ve 820 m2 köpek gezdirme yeri olmak üzere toplam 16.000 m2 arazi üzerinde düzenlenmektedir.

İtalyan mimar Ermanno Casasco ve ekibinin çalışmasıyla yeniden düzenlenen parkta mevcut yüzyıllık ağaçlar korunmuş, 9 ayrı çeşitten oluşan 325 adet yeni süs bitkisi dikilmiştir. Orada ki insanlar gayet medeni. Bu bitkilere zarar vermiyorlar.

Türkan Sabancı Bebek Parkı’nın içerisinde yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, her iki yanı çiçeklerle süslü köpek gezdirme alanları ve parkın ortasında fıskiyeli havuz yer almaktadır. Ayrıca dinlenmek isteyenler için parkta banklar mevcuttur. Bizim de dinlenme noktamız burası oldu. Televizyonlardan etkinlik için toplanan insanların buraya gelerek çeşitli şeyleri duyurması açısından da bu park önemli olmuştur.

Bebek Sahili

Bebek Sahili, sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de popüler sahillerinden birisi. Popüler olmasının yanı sıra, lüks olarak tabir edebileceğimiz bir sahil aynı zamanda. Burayı lüksleştiren sahili değil tabiki, cafe, restaurant ve eğlence mekanlarıyla, ünlü akınına uğrayan bir yer olması.

Magazin programlarını seyredenler, Bebek Sahili’ne de fazlasıyla aşinadır diye tahmin ediyoruz. Zira iki adımda bir karşınıza her an ünlü bir isim çıkabilir. Bu durum Bebek Sahili için sıradan olaylardan biri. İstanbul’un belirli yerlerinde de bu durum söz konusu.

Ama hakkını vermek lazım. İstanbul’un en güzel sahillerinden biri Bebek Sahili. Pazar yürüyüşleri için oldukça ideal. Sabahları bebek parkında spor yapanlardan başka kimseyi bulamazsınız. Biz gittiğimizde akşam üzeriydi ve gerçekten sessiz bir yerdi. İstanbul’da sessiz, sakin ve huzurlu olan nadir köşelerden biri.

Tabi aynı şeyi akşam saatleri için söylemek imkansız. O sessizlik, akşamları kendini öyle bir hareketliliğe bırakıyor ki, eğlence sabaha kadar sürüyor. Gece kulüplerinden barlara ve balık restoranlarına kadar her yer tıklım tıklım diyebiliriz. Mekanlar kaliteleri kadar fiyatlarıyla da adından sıkça söz ettiriyor. Hatta kimi zaman bu fiyatlar astronomik rakamlara bile tırmanabiliyor. Bizden söylemesi.

-Bebek sokaklarını gezdiğimizde sık sık waffle yapan yerlere rastladık. Hatta cadde üzerlerinde de bu yerler var. Renkli, ışıl ışıl waffle çikolataları göz kamaştırıyor. Ortaköy’den sonra burası da waffle için uygun gibi 🙂 Bebek waffle mekanıda oldukça ünlüymüş.

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)