eminönü

Eminönü-Galata Köprüsü

Bir günde İstanbul’u Gezmek

Eminönü- Sirkeci- Gülhane- Sultan Ahmet

Bir günde İstanbul’u gezmek İstanbul’un en yakın yerlerini gezmeye başlamakla olabilir. Eminönü’nden başlayabiliriz. Bir çok dolmuş, vapur ve tranvay, Eminönü’ne gittiği için burayı bulmakta zorluk çekeceğinizi sanmıyorum.

Eminönü;

Öncelikle galata köprüsünden geçip, Eminönü Yeni Camii ziyaret ediyoruz. Galata köprüsünü üstten geçerseniz, balık tutan insanları görmeniz mümkün. Alttan geçerseniz eğer, balıları pişirenleri göreceksiniz. Mis gibi balık ekmek kokusu saracak her yerinizi. Bu kokulardan sonra eminönün de balık ekmek yemek lazım sözünü yerine getireceğinize inanıyorum 🙂 Eminönü = balık ekmek. Yeni Camii restorasyon aşamasında olduğundan bir kısmı yeşil kumaşla örtülü. İçini gezebilirsiniz. Camii yanında yine meşhur olan Nimet Abla bilet bayisi bulunuyor. O yolu düz devam edersek de mısır çarşısına ulaşıyoruz.

Sirkeci;

Burası çok ayrıntılı gezilecek yer alarak görmüyorum. Eminönünden devam ettiğimizde karşımıza sirkeci garı geliyor. Bu gar da tarih yatıyor. Özel olarak ele alacağım. Marmaray da burada, karşıya geçmek isterseniz vapur yerine marmarayı kullanarak daha hızlı bir şekilde geçebilirsiniz. Yola devam ettiğimizde Gülhaneye varıyoruz.

Gülhane Parkı(Topkapı Sarayı)

Burası Nazım Hikmetin şiirini yazdığı yer arkadaşlar. Çok büyük bir park, her yeri lalelerle bezenmiş. Dinlenme noktanız olabilir. İçinde Arkeoloji Müzesinden tutunda Topkapı Sarayına varana kadar; mescit, cafeler, müzelerle dolu. Topkapı ve müzeler ücretli. Müze kartınız varsa kullanabilirsiniz.

Sultan Ahmet;

Gezilecek asıl büyük bölüm burada. Gülhaneden çıkınca yukarıda hemen sağ da Yerebatan Sarnıcı, biraz ileride solda AyaSofya Müzesi, karşısında Haseki Hamamı, hamamın bitişiğinde cafeler ve tam arkasında, Ayasofya ile bakışan Sultan Ahmet Camii, meydanda Binbirdirek Sarnıcı ve hipodrom kalıntılarıyla, Dikili Taşlar  var. Bu yerlerede giriş ücretli camiiler hariç. Müze kartları geçerli. Girebildiğiniz yere kadar girin diyorum. Çünkü bu yerler gezince göreceksiniz hep yabancı turist ile dolu. Bizde sahip çıkalım eserlerimize, kültürümüze. Çocuklarımıza da aşılayalım sanat ve tarihi. Her bir anıt çok özel ve ayrı ayrı tanıtılması gerekiyor. ben diğer yazılarımda bu yerleri merak ederseniz bulun diye sizlere yazacağım.

Bir başka gezide görüşmek üzere, hoşçakalın 🙂

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)