Çoruh Nehri Su Sporlar-Rafting

Çoruh Nehri

Artvin Çoruh Nehri

Artvin Çoruh Nehri, Artvin’de görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz gezimize çıkmıştık, Ardahan’dan sonra Artvin’e geçtik, mecbur Rize’ye gidilecek çünkü. Zaman kısıtlı olduğundan sadece doğa için Artvin’i gezemedik. Çok güzel gezilecek yerleri var kabul ama bizim gezimiz tamamen bilimsel. Yol bitmek bilmedi, dağ çevresinden gittikçe gittik, yollar dar, yokuş ve kıvrımlı. Artvin’e girer girmez ormanlık alanlar sıralandı. Hiç unutmuyorum, araçla giderken dağlardan aşağıya ince ince şelaleler akıyor. Muazzam bir görüntüsü vardı. Yolların handikabını unutturacak cinsten. Çoruh nehri’ne geldik daha Artvin’e tam girilmedi tabi. Tabelalar var Artvin’e 44 km. Hocamız nehri fotoğraflamamızı istedi. Bolca kendimizle birlikte çektik doğa harikasını. Peki bu Çoruh Nehri’nin hikayesi nedir, biraz da ondan bahsedelim.

Çoruh Nehri

Dağlık bölgenin arasından geçerek karadeniz‘e ulaşan, akıntısının çok fazla olmasıyla rafting’e imkan sağlayan nehrimiz. 466 km gittikten sonra Gürcistan sınırından Karadeniz’e döküyor sularını. Dünya’nın en hızlı akan nehri olması, tanınmasını sağladı. Her yıl yerli, yabancı turistlerin uğrak noktası haline geldi. Dünyaca ünlü sporcular, çoruh nehrini şenlendirdi. Sadece rafting ile de sınırlı değil. Kano ve Nehir Kayığı gibi sporlar da yapılabildiğinden Artvin’de özellikle ekstrem spor sevenlerin mutlaka gelmesi gereken yer oldu.

artvin de gezilecek yerler coruh nehri rafting - Artvin Çoruh Nehri
Çoruh Nehri

Zengin flora ve faunaya sahip Çoruh nehri, doğal özelliğini koruyan nehirlerimizden birisidir.Nehrin çevresindeki bazı kayalıklarda nesli tükenmekte olan kızıl akbaba türü koloniler halinde yaşamaktadır. Ayrıca Çoruh vadisi boyunca boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban domuzu, kurt, çakal, tilki, porsuk, sansar, su samuru, tavşan, ur keklik, keklik, yaban horozu, çulluk, yaban ördeği, üveyik, sarıasma, sarısandal, ardıç kuşu, güvercin, tahtalı kuşu ve çeşitli yaban hayvanı türleri bulunmaktadır. http://yigm.kulturturizm.gov.tr/TR-10062/artvin-coruh-nehri.html

Artvin’de gezilecek yerler başlığını atmak çok isterdim ama gezmediğim bir yere anlatmam siteme aykırı olur. Daha ayrıntılı bir geziye çıktığımda Artvin’in güzelliklerini görmeyi de ihmal etmeyeceğim. Hayatınız da mutlaka bir kere olsun yapmanız gereken bir spordan Rafting’den bahsettiğim için mutluyum.

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)