Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, uzun zamandır gitmek istediğim ama uzaklığından cesaret edemediğim bir yerdeyim. Metro, dolmuş ve sonunda 1.5 saat sonra buradayım. Her yer Ormanlık alan, küçük bir köy içinden geçip ulaştık. Girişte yiyecek ve tripod’um çanta kontrolünde alındı. Yasaklar arasında anlayacağınız. Atatürk’ün isminin geçtiği yerlerin yasaklarla anılması uygun olmayan bir durum olsada mecbur uyduk karara. Kendine has büyük bir göl çevresinde gezi alanları bulunuyor. Rengarenk ağaçlar, her çeşit kuşların ötüştüğü, yer yer dinlenme banklarının olduğu tam bir fotograflık alan. İçerisinde yiyecek içecek satan yerlerde yok. Belki de bu kadar temiz olmasını bu şekilde açıklayabilirim. Düğün fotoğrafçıların mesken ettiği yerde hayaller kurup, düşlemek zor olmamalı.

IMG 20190323 141717 1000x750 - Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu-Manolya

Notlarıma ilham olan yer

Bankta oturmuş yazımın başını yazarken hafif bir meltemle kalkmak zorunda kaldık, bu mevsimde çok da sıcak değil, haberiniz olsun. Biraz ileride kuğuların olduğu başka bir göl daha çıktı karşımıza. Bu alan diğer gölden daha küçük ama ağaçların çiçekleri çok güzel açmış özellikle japonlara özgü ayva ağacı ve yaprak döken manolyalar beni benden aldı. Favori bitkim artık manolya. Göle uzanan ağaç dalları ahenkli bir şekilde melteme kapılarken bizde manzaranın güzelliğinden kendimizden geçtik. Sadece biz mi köpeklerin keyfine yoktu diyecek 😉

Uzun uzun orman havası aldık. Bize ayrılan yollarda ağaçlar arasından epeyce dolaştık. Temiz hava isteyenler, hafta sonunu çocuklarıyla değerlendirmek isteyenler buradaydı. Belgrad Ormanında gördüğüm kalabalıklığı hatırlayarak burada şaşırmadım. Yüzlerce çeşit fidanlar, farklı tarzda ağaçlar görülmeye değer. Birçok ağacın altında bilgi verilmiş. Tahta köprüler, büyüklü küçüklü donatılmış. Gölün içerisinde ki kaplumbağalar bizlere poz veriyor. Hele o mescit yanında ki tavşanlar, her biri çok tatlılar.

İhtiyaçlarımızı karşılayacağız tuvaletler ve mescit de Atatürk Arboretumu içerisinde hemen girişte yer alıyor.

Bazı Ağaçları Tanıyalım

Çin Tırpan Ağacı, 30metreye kadar boylanabilen bir ağaçtır. Genç sürgünler, yeşil sonraları esmerdir. Tırpan biçiminde ve 3-7cm. uzunluğundaki iğne yapraklar, deri gibi sert, uçları sivri, kenarları ince dişlidir.

Erguvan, Kışın yaprağını döken, 7-8 metreye kadar boylanabilen, geniş tepeli ufak bir ağaçtır. Yürek biçimindedir, kenarları tamdır, açık yeşil renklidir ve her iki yüzüde çıplaktır. Yapraklarından önce açan çiçekler, gülkurusu, kırmızımtrak, pembe veya vişne rengidir.

İstanbul Akasyası, Kışın yaprağını döken, 12 metreye kadar boylanabilen küçük bir ağaçtır. Her biri 40-60 küçük yaprakçıktan oluşan, 10-25 büyük yaprakçığın meydana getirdiği çift katlı tüysü yaprakları vardır.

Meşe, Uzun ömürlü ve görkemli varlıklardır. Kuvvet ve kudretin sembolüdür. Meyvesine pelit dendiği için, Pelit Ağacı da derler.

Kısacası Atatürk Arboretumu

Uzun ve pahalı seyahatlere gerek kalmadan, aynı yörede bilimsel incelemelerde bulunabilmek; bölge halkına odunsu bitkiler arsından, görüntü değeri olanları seçebilme olanağı sağlamak, değişik tür ve varyeteleri tanıtabilmek, geniş halk kitlelerine ağaç sevgisini yaymak, hangi varyete ve formların o bölge koşullarında yetişebildiğini saptamak ve doğal olarak, o yörede bulunmayan odunsu bitkileri getirmek suretiyle o bölgenin güzelliğini ekonomik önemini ve verimliliğini arttırmak; fidanlara gerekli üretim materyalini sağlamak; bölge halkının rekreasyon gereksinimini sağlamak amacıyla, orijini ve dikim yaşları belli, herbiri doğru ve dikkatli bir biçimde etiketlenmiş ağaç, ağaççık ve çalı gibi odunsu bitki taksonlarının, uygun seçilmiş, koruma ve güvenlik altına alınmış ve büyük bir arazi parçası üzerine bir arada sergilenen bitki topluluğudur.

Atatürk Arboretumuna Nerede, Ziyaret Saatleri

Adres: Kemer Mahallesi, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, 34450 Bahçeköy / Sarıyer/Sarıyer/İstanbul

Telefon: (0212) 226 19 29

Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler, 08.30- 17.00 arası ziyarete açıktır.

IMG 20190323 133504 1000x750 - Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Giriş Ücretleri

Hafta İçi: Öğrenci: 2.50Tl, Tam: 7.50Tl.

Hafta Sonu: Öğrenci: 7.50Tl. Tam: 20Tl.

01.01.2018 tarihi itibariyle Atatürk Arboretum fotoğraf çekimi ile film, reklam vb. çekim ücretleri değişmiştir.

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)