Batman Hasankeyf

Batman Hasankeyf

Batman da Gezilecek Yerler

Batman da gezilecek yerler, çok küçük bir yer olduğundan, 1 günlük gezi planı oluşturabilirsiniz. Bizde sadece 1 günde en önemli yapılarını gördük ve merkezini gezdik. Merkez diğer doğu illerine oranla fazla gelişememiş. Yolları güzel ve turistik bir yer olduğundan ilgi çekici. Batman’ın en önemli yeri Hasankeyf’i duymayanınız yoktur. Belgeseller, şarkılar, diziler anlatmaya çalışsada çok becerememişler, hep eksik kalmış medeniyetlerin ilk ortaya çıktığı yerde. Birde biz deneyelim bakalım bu güzel şaheseri anlatabilecek miyiz?

Hasankeyf Ören Yeri ve Mağaraları

Hasankeyf ören yeri ve mağaraları, 12 bin yıllık dillere destan güzelliğiyle karşımıza çıkmış, medeniyetlerin ilk ortaya çıktığı Mezopotamya!da yer almıştır. Kentin kurulduğu kayalar bile yüz binlerce yıllık geçmişe sahip. Akarsuların aşındırması sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor. Buranın her toplumda ayrı bir ismi vardı. Süryanice Hesna Kepha denirken, Arapça’da Hisn Kafya ve Osmanlılarda da bugünkü ismiyle Hasankeyf denmiştir.

Bu antik kentin çevresinde yaklaşık 6 bine yakın mağara bulunuyor. Bu mağaraların bazılarında insanlar yaşamaya devam ediyor. Biz gittiğimizde bir aileyle karşılaştık. Mağaranın önünde yıkanmış çamaşırlar asılıydı. Evin beyini gördük hatta arkadaşlar sohbet etmeye çalıştı fakan çok cana yakın değildi hatta fotoğraf çektiğimiz için kızdı 🙂 Hayatımda en çok merak ettiğim şeylerden bir tanesini yakından görme şansını yakalamıştım keşke içine de girebilseydik. Oraya ulaşmak için oldukça fazla efor sarfettik hem uzaktaydı hemde yamaçta. İyi ki üşenenlerden olmamışım ve gitmişim dedim. Sizlere tavsiyem bir yere gittiğinizde kesinlikle tüm etkinliklere katılın, bazen hayatınızda ilk defa yaşayacağınız şeyi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Hasankeyf yapılan çalışmalara göre sığınak kenti olarak tasarlanmış, M.Ö 8. yüzyıla dayanmaktadır. Tarihi boyunca bereketli toprakları sayesinde paylaşılamayan şehir halindeymiş. Bizanslılar, Sasaniler arasında gidip gelmiş, Bizanslılarda 350 yıl kadar kalmıştır. Daha sonra Emevi, Abbasi, Hamdani, Mervani, Artuki, Eyyubi, ve Osmanlı hakimiyetine girmiş. Ama altın çağını Artukluların başkenti olarak yaptığında kazanmıştır.

O dönemde en önemli ticaret yollarını da olan Dicle Nehri sayesinde ticari olarak, Şam gibi Bağdat gibi şehirlerle adeta yarışır duruma gelmiş.

Hasankeyf’in bir diğer güzel özelliği de, o kadar el değiştirmesine rağmen hiç bir hükümdar burayı yıkıp bozmamış, tam aksine kendi sitillerinde yeni eklentilerle kenti genişletip, güzelleştirmişlerdir.

Bu şehirde mağara dışında büyük bir kale, Eyyubilere ait Ulu Camii, Büyük ve Küçük Saray bulunuyor. Asurlulardan kalındığı sanılan Taş Köprü, Eyyubi Sultanı tarafından yaptırılan El-Rızk Camii, Sultan Süleyman Camii, Eyyubilere ait Koç Camii ve Hasankeyf’in en güzel parçasını oluşturan Akkoyunlulara ait tek eser niteliğinde olan Zeynel Bey Türbesi de burada bulunan eserlerin bir kısmını oluşturuyor.

Hem Hıristiyanlık için hem de İslamiyet açısından oldukça önemli olan Hasankeyf’in tarihinde başpiskoposluk olarak Hıristiyanlar için önem kazanmış. İslamiyette de Mezopotamya’da yapılan ilk camiilerin bulunması önemli.

Zeynel Bey Türbesi

Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey için yapılmış olup Akkoyunlu Beyliği devrinden (1460-1487) kalma bir anıt mezardır. Anadolu’daki anıt mezar geleneğinin ilk örneği olan Zeynel Bey Kümbetinin kuzey kapısı üzerindeki kitabede “11 Ağustos 1473 yılındaki Otlukbeli Savaşında şehit düşen Bahadır Han Hasan Bey in oğlu Zeynel Bey için yapıldığı” anlatılır. Daire planlı mezar odasının üzerinde, dıştan daire plan içten de sekizgen plan devam edilerek esas gövde yapısı yükseltilmiştir. Tavanı kubbe şeklinde olup konik bir külahla örtülüdür. Gövde kısmını dıştan çevreleyen alt alta 3 sıra halindeki çinilerle yazılmış “ Allah-Muhammed-Ali” yazıları, kümbetin mimari yapısına ayrı bir estetik vermiştir. Kendi türünün tek örneği olan bu silindirik yapı, üzerindeki çini süsleme yazılar ve kitabesiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Mimari Abdurrahman oğlu Pir Hasan isimli bir zattır.

http://www.batmankulturturizm.gov.tr/TR-56625/zeynel-bey-kumbeti.html
zeynel bey turbesi 598x900 - Batman da Gezilecek Yerler
Zeynel Bey Türbesi- ADÜ Sanat Tarihi

Hasankeyf’in Şimdiki Durumu

Hala çalışmalar sürmekte , en son olarak 100 tonluk Zeynel Bey Türbesinin yeni yerine taşındığını biliyoruz. Baraj yapımına son hız devam ediliyor. Şanslıyım ki her şeyi yerinde ve zamanında yıkılmadan gördüm 🙁 http://beyazgazete.com/video/webtv/yasam-11/batman-da-100-tonluk-turbe-tasindi-460423.html

Batman’ın Neyi Meşhur

Bumbar Dolması, Perde Pilavı, Tandır Ekmeği ve Şam Böreği

bumbar dolmasi - Batman da Gezilecek Yerler
Bumbar Dolması
Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)