Küçük Çamlıca da neler var

Küçük Çamlıca

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi, küçük çamlıca, büyük çamlıca olmak üzere iki bölümden oluşur. Fatih’ten Üsküdar’a, Üsküdar’dan metro ile Kısıklı’ya gittik. 5 dakika yürüdükten sonra Küçük Çamlıca Köşkleri’ne ulaştık.

Küçük Çamlıca

İsmi gibi küçük falan değil. Büyük bir alana kurulmuş. Zarif bir girişle ala girdik. Araba ile gelenler makul ücretlerle içeri giriyor. Önümüzde köşklerin tabelası vardı. Su köşküne doğru yürüdük. Yolun iki tarafında sincap heykeli ve çok güzel kırmızı laleler vardı. Fotoğraf çeke çeke yukarı çıktık. Ortada Atatürk Arboretum’unda olduğu gibi bir göl, ama bu göle su taşlarla örülmüş mini şelaleden geliyor. Her yer yeşillik, her yerde rengarenk çiçekler var.

Küçük Çamlıca Köşkleri

Su köşk’ü restoran olarak kullanılmış. Biraz pahalı bir yer olduğu söylenmişti bize, onun için içine girmedik. Ahşaptan yapılmış güzel bir köşktü. Köşk göle bakıyor, gölün içinde yüzen beyaz ördekler ve karaya çıkan kaplumbağalar ayrı bir hava katmış ortama. Köşkün solunda banklara oturmuş piknik yapan insanlar var, üst yolunda ise çiçekli yolda düğün fotoğrafçıları, güzel gelinlerimizin fotoğraflarını çekiyor. Genel anlamda fotoğraf için çok uygun bir yer. Ve piknik için düşünülmüş özel yerlerden birisi. Spor aletleri bile var. Bir daha gittiğimde yanıma yiyecek almayı unutmayacağım. Önümüzde gezilecek büyük Çamlıca var, onun için çıkışa yöneldik. İstikamet…

Büyük Çamlıca Sosyal Tesisleri

Buraya Küçük Çamlıcadan 10-15 dakika yürüyerek ulaştık. Oldukça yokuşlu yollardan geçtik, manzaranın güzel olmaması imkansız gibi bir şey. Çamlıca Tepesine tesisi kurulmuş, çok mantıklı. Girişte hemen sağda tuvaletler ve mescit var. Yukarı yürüdüğümüzde sol tarafta tesisin bölümleri bulunuyor. Bu bölümlerde çeşitli yiyecek ve içecek satılıyor. Burada fiyatlar çok daha düşük olduğundan sırada fazla. Kumpir, pizza, gözleme en çabuk çıkanlar arasında. Çamlıca olduğundan her yerde Gazozu aradım fakat bulamadım. Marketlerde olan birkaç Çamlıca Gazoz yazan kutular dışında özel bir şey yoktu.

Çamlıca Tepesi

Tesislerin ön yüzü geniş bir alanda toplanmış ahşap masa, sandalye de oturmuş yemeklerini yiyen insanlarla dolu. İlerledikçe manzara karşısında yemek yiyenler yogunlaşıyor. Nisan ayının soğukluğu burayıda es geçmedi, manzara tarafına gittik.e soğuyan hava bizleri iç kısımlara yöneltti. Yemek yerken donduk. Yemek yenilen alanın sagında kapalı restoranda var. Önünde ise çocukların oynadığı çimenli bölüm, altında ise bizi manzaraya yakınlaştıran yol bulunuyor. Yola indiğimizde keyfimiz de coştu. Orman ve ötesinde İstanbul Boğazı. Tek kelime ile harika.. Seyir amaçlı aletler konuşmuş, 1 lira ile çalışması gerekiyor ama bozuk arkadaşlar haberiniz olsun.

Hangisine Gitmeliyim

Manzara ve yemek isteyenlerin geleceği yer burası olmalı. Çiçekleri seven ve kendi getirdiklerini yemek isteyen insanlar ise kesinlikle Küçük Çamlıca’ya gitmeli. Eğer zamanınız var ise her ikisini de ziyaret etmenizi öneririm. Bence yazın gitmek en mantıklısı, saatlerce ağaç altında kahve içip, kitap okumanın zevkini yaz aylarında çıkarabilirsiniz…

Çamlıca Nerede Nasıl Gidilir?

Büyük Çamlıca Nerede, Büyük Çamlıca Tepesi, Kısıklı Mahallesi, Çamlıca Tepesi, 34692 Üsküdar/İstanbul . https://tesislerimiz.ibb.istanbul/camlica-sosyal-tesisleri/

Avrupa Yakasında iseniz, Marmaray‘a binip, Üsküdar’da inin ve orada Çekmeköy metrosuna binin 4 durak sonunda Kısıklı’da inin, 5 dakika yürüdükten sonra Küçük Çamlıca Köşkleri’nevaracaksınız. Büyük Çamlıca için, karşı yola yokuş çıkın sola dönüp ilerleyin Turistik çamlıca yoluna çıkacaksınız, takip edin. Büyük Çamlıca Tesislerine ulaşacaksınız.

Anadolu Yakasında iseniz, Üsküdar‘dan ve Kadıköy’den kalkan otobüsler, sizi Çamlıca Tepesine kadar getirecektir…

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)