Galata Kulesi

Galata Kulesi

Galata Kulesi

Galata Kulesi, İstanbul’un Galata semtinde bulunan bir kuledir. 528 yılında inşa edilen kule, şehrin en önemli sembolleri arasına girmiştir. İstanbul Boğazı ve Haliç kuleden panoramik olarak izlenebilmektedir. 2013 yılında UNESCO, Dünya Mirası Geçici Listesine dahil etmiştir. İlk yapıldığında ahşaptan olan yapı bir yangın sonuncunda tamamen yanınca taş duvara dönülmüştür. Yerden yüksekliği yaklaşık 70metre kadardır. Duvar kalınlığı ise 3.75metredir.

Taksim, istiklal ve Eminönü’ne yakın olmasıyla, isminin sık sık her yerde telafuz edilmesiyle mutlaka gezilmesi gereken yerler listesine girmeyi başarmıştır.

galata kulesi gezilecek yerler - Galata Kulesi
Galata Kulesi

Birçok kez gittim ve her gittiğimde oldukça fazla sıra vardı. Bir kere inat edip bekledim ve girdim içine. Kulenin tepesine asansörle çıkıyorsunuz. Benim için hayal kırıklığı oldu. Son katta sabah cafe, akşam restaurant olarak kullanılan bir mekan bul8unuyor. Kulenin çevresini iki kez gezdim. Hava soğuktu ve rüzgar çoktu o yüzden kendimi içeri attım. Bir çay içip anın tadını doya doya çıkardım. Dönüşte merdivenleri kullanmak istedim aşağı katlara indikçe hiç bir şeyin olmadığını görünce mecbur asansöre bindim. Umarım kısa zamandı o katlarda güzel şeylerle dolar ve içini gezmek daha keyifli olur. Özel günlerde ışıklandırma yapılıyor kuleye o zaman gerçekten muazzam bir görüntü veriyor biz izleyenlere…

Efsaneye Göre

Galata Kulesine çiftler aynı anda ilk kez birlikte çıkarlarsa mutlaka evlenirlermiş 🙂 Daha önce bu iki kişiden biri yalnız başına çıkmadıysa tabi..

Başka bir efsane ise, Galata Kulesi ile Kız Kulesinin aşkından bahsedilir. Bu aşk sayesinde zamana karşı koyduklarını ve dimdik ayakta olduklarını idda ederler..

Hezarfen Ahmet Çelebi Hikayesi

Galat Kulesi demişken Hazerfan’dan bahsetmesek olmaz dimi. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne göre Hazerfan Ahmet Çelebi bu kuleden tarihte ki ilk kıtalar arası uçuşu gerçekleştirmiştir. Kollarına tahta kanatlar takarak ilk uçuş deneyimini gerçekleştiren Hazerfan kendini Galata Kulesi’nden boşluğa bırakmış, lodoslu havada toplam 6 kilometre mesafe giderek Üsküdar’a varmıştır.

Çalışma Gün ve Saatleri

Haftanın her günü 09.00-19.00 arası ziyarete açıktır. Özel günler için rezervasyon yaptırabilirsiniz. Akşam yemeği için kule gece yarısına kadar hizmet vermektedir.

Galata Kulesi Giriş Ücreti Ne kadar 2019

Öğrenci: 7.5Tl.

Tam: 15Tl.

Yabancı Uyruklu: 25Tl.

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)