Iğdır Şehit Türkler Anıtı

Iğdır Şehit Türkler Anıtı

Iğdır da Gezilecek Yerler

Iğdır da gezilecek yerler, yazıma öncelikle ilimizi tanımakla başlayalım. Iğdır kendine has özellikleri bulunan, Türkiye içersinde pek sesi soluğu çıkmayan keşfedilmeyi bekleyen güzel illerimizden biridir. Iğdır önceleri Kars’ a bağlı iken 1992 yılında il olmuştur. Yüksek dağlarla çevrili, Doğu Anadolu bölgesinin en uç bölgesinde yer alır.

Burada bir gün geçirdim, kars’ı gezerken uğramak nasip oldu. Ben burayı özellikle mikro klima bölge olmasıyla Coğrafya derslerinde adını sıkça duymuştum. Haberlerde de rastlamadığım için sırlarla dolu bir gezi olacak. Haydi başlayalım..

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi : Bu anıt 1915-1920 tarihleri arasında bölgede yaşayan Ermeni saldırıları sembolize etmektedir ve ilgili belgeler bulundurulmaktadır. Her ay 4.000 civarında ziyaretçi müzeyi gezmektedir. 350 m² kapalı Müze 2 havuz ve 36 m yüksekliğinde 5 adet kılıçtan oluşmaktadır. Etrafı yeşil alan ve park olarak inşa edilmektedir. Toplam 14.000 m² alanı kapsamaktadır. Yerden yüksekliği 43,5 metredir. Dolayısıyla Türkiye’nin en yüksek anıtıdır. Yapımına 1 Ağustos 1997 tarihinde başlanmış ve 5 Ekim 1999 tarihinde hizmete girmiştir. Bu kılıç şehrin sembolü olmuştur. https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/igdir/gezilecekyer/anit-muze

igdir turkler aniti muzesi 1000x750 - Iğdır da Gezilecek Yerler
Iğdır Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

Karakale Harabesi (Ören Yeri)

Iğdır Ovası’nın batısında, Ermenistan sınırında, savunmaya elverişli bir konumda kurulmuş olan Karakale, Sürmeli Çukuru’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olup, Urartular’a belki daha da eskilere dayanır. Ancak, 1664 ve 1840 yıllarında meydana gelen depremlerde, kale duvarları tahrip olmuştur. Günümüzde tamamen harabe halindedir. http://www.igdirkulturturizm.gov.tr/TR-55727/karakale-oren-harabe-yeri.html

igdir karakale harabeleri 1000x666 - Iğdır da Gezilecek Yerler
Iğdır Karakale Harabesi

Meteor Çukuru

Doğubayazıt ilçesinin 35 kilometre doğusunda, Gürbulak Sınır Kapısının 2 kilometre kuzeydoğusunda yer alır. Derinlik ve büyüklük itibarıyla Alaska’daki meteor çukurundan sonra, dünyadaki ikinci büyük meteor çukurudur. 

Bu çukurun, 1892 yılında düşen büyük bir göktaşı tarafından oluşturulduğu sanılmaktadır. Çünkü derinliği 60 metreyi, çapı 35 metreyi bulan bu silindirik doğal kuyu, tersiyer kalkerlerini örten kalın ve çatlaklı bazaltlar içinde, geceleyin birdenbire açılmış, o gecenin sabahında Gülveren köyünün kaynak suları bulanık olarak akmıştır. Çukurun açılması sırasında meydana gelen sarsıntı geniş bir alanda hissedilmiştir. 

igdir meteor cukuru - Iğdır da Gezilecek Yerler
Iğdır Meteor Çukuru

Kaynak: Alpaslan, İ. (1995). Her Yönüyle Ağrı. Tutibay Yayınları. https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/agri/gezilecekyer/meteor-cukuru

Tuzluca Tuz Mağaraları

Tuz mağaraları Tuzluca ilçesinde bulunmaktadır. 55 dönümlük bir araziyi kaplamaktadır. Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayacak kapasitededir. Tünellerde bulunan havanın bir çok solunum yolu hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Günlük 60 ton tuz üretilmektedir.

igdir tuzluca tuz magarasi - Iğdır da Gezilecek Yerler
Iğdır Tuzluca Tuz Mağarası

Iğdır Kervansarayı (Ejder Han)

Iğdır kervansarayı 13. yy sonlarında Anadolu Selçuklu devletinin yaptırmış bulunduğu son abidevi eserlerden biridir. Selçuklular döneminde Anadolu’da çokça yaptırılan açık avlulu ve kapalı hol istemi planı çerçevesinde kale görünümündeki bu büyük konsol yapı Sürmeli emiri Şerafetin Ejder tarafından yaptırılmıştır. 2008’de vakıflar genel müdürlüğünce onarımı yapılmıştır. https://kulturportali.gov.tr/turkiye/igdir/gezilecekyer/igdir-kervansarayi

igdir selcuklu kervansarayi ejder han - Iğdır da Gezilecek Yerler
Iğdır Selçuklu Kervansarayı- Ejder han

Karasu Çayı

Iğdır Karakoyunlu ilçesi bulak başı köyünde başlayan ve Iğdır aralık ilçesinde Aras Nehrine dökülen çayın ismidir karasu. Ağrı dağının buzul sularından beslenmektedir ,aktığı güzergah boyunca irili ufaklı duran su göletleri oluşturup akmaktadır. Bu yapısı bir çok yaban hayvanına yaşama alanı oluşturmaktadır. Karasu da birçok balık türü ,yaban ördeği ,yaban tavuğu, bir çok balıkçıl kuş türü ile ana yurdu Güney Amerika olan ve ülkemizde Edirne ve Iğdır karasuda yaşayan su maymunu vardır. Bu kemirgenin erkekleri 7-8 kilo dişileri 5-6 kilo ağırlığında olup nesileri tükenmek üzere olan hayvanlardır.  

igdir karasu cayi - Iğdır da Gezilecek Yerler
Iğdır Karasu Çayı

Iğdır da Gezilecek Diğer Yerler

  • Tekelli Dağı ve EKO Turizm Köyü,
  • Üçkaya, Gaziler, Hadımlı, Halıkışla mesire alanları,
  • Aras Vadisi Cıyrıklı Kuş Cenneti
  • Pamuk Dağı
  • Ağrı Dağı
  • Nuh’un Gemisi Maketi

Iğdır’ın Neyi Meşhur

Bozbaş, Hörre, Patlıcan Reçeli

patlican receli - Iğdır da Gezilecek Yerler
Iğdır ‘ın meşhur yiyeceği Patlıcan Reçeli

Diğer Doğu Anadolu gezi notlarıma buradan ulaşabilirsiniz…

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Ekim 2023
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)