İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, ismindende anlaşılacağı gibi birçok bölümün aynı yerde sergilenmesini kapsıyor. Gülhane parkının içerisinden cafenin solundan devam edersek karşımıza çıkıyor müzemiz. İslami açıdan önemli yerlerin tasviri ve olayların anlatımı dikkatleri çekiyor ama sadece islami değer taşıyan şeyler sergilenmiyor. Burada her şey var.

IMG 20190226 112946 1000x750 - İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi-Şehzade Camii

Müzenin Kuruluş Tarihi

İslam kültür dünyasında geliştirilen,  icat edilen alet ve cihazların benzeri maketlerini ortaya koyma fikri ile yola çıkan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 80’li yıllarda Frankfurt Üniversitesi’ne bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nde bu düşünceyi hayata geçirme imkanı bulmuştur. Frankfurt’taki enstitüde teşhire konulan eserler kısa zamanda kabul görmüş ve benzer bir müzenin farklı coğrafyalarda yapılması için çok sayıda kişi ve kurum Prof. Dr. Fuat Sezgin’e müracaatta bulunmuştur.2005 yılında dönemin Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç söz konusu enstitüyü ziyaret etmiş ve aynı nitelikte bir müzenin İstanbul’da kurulması isteğini Prof. Dr. Fuat Sezgin’e bildirmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gülhane Parkı içinde yer alan tarihi Has Ahırlar binasını müze için tahsis edileceğini belirtmesi üzerine müze kuruluş çalışmaları başlamış. Bakanlar Kurulu kararı ile İstanbul Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi adını alan ve yan tarafında Bilimler Tarihi Enstitüsü kurulması resmen kararlaştırılan müze 24 Mayıs 2008 tarihinde ziyarete açılmıştır.   http://www.ibttm.gov.tr/TR-84341/muzenin-kurulusu.html 

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzenin Bölümleri

Hangi bölüme girdiysem, o bölümün ünlü düşünürleri, kaşiflerini anlatan panolarla karşılaştım. Dolaştıkça şaşırdım çünkü gerçekten çok bölüme sahip ve ben bunu bilmediğimden gezdiğim yerleri unuttum, umarım kaçırdığım yer olmamıştır.

Genel anlamda astronomi bölümü, fizik bölümü, tarih bölümü, geometri bölümü, tıp bölümü, matematik bölümü gibi yerler, hem geçmiş dönemlerde kullanılan aletler, hemde icatlar geçmişten günümüze gösteriliyor. Duvarda yer alan panolar da bizlere bu icatların nasıl çıktığını ve nasıl çalıştığını anlatıyor.

IMG 20190226 111049 675x900 - İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi-Küre

Coğrafya Bölümünde, yer küreler, dünya ile ilgili atılan teoriler, dünya şekillerinin ilk temelleri anlatılırken,

Rasathanelerin Kurulması

Astronomi Bölümünde, ilk rasathane fikrinin çıkışı ve kullanımı, günümüze gelene kadar geçirdiği evreler, minyatürlerle canlandırmalar yer alıyor. Bu arada rasathanelerin kurulması 9.yüzyılın ilk çeyreğine denk gelir. Halife El Memun’un astronomiye ve bu dalın ilerlemesine yönelik yoğun ilgisi, onu ilk olarak Bağdat’ın Şemmasiyye semtinde ve daha sonra Şam’ın yakınlarında bulunan Kasiyun Tepesine birer gözlemevi kurmaya şevketti. El Memun astronomi tarihinde gerçek anlamda rasathaneyi kuran ilk kişidir.

IMG 20190226 111005 1000x750 - İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi-Rasathane

Tıp Bölümünde, özellikle göz ameliyatı ayrıntılı bir şekilde anlatılıp, gösterilmiş. Ameliyatta kullanılan aletler de sergilenmiş durumda.

IMG 20190226 112504 1000x750 - İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi-Tıp Aletleri

Bu müzede güneş saat hesaplamaları yapan araçlar, avize saatler, dakikaları gösteren su saatleri, denizcilik bilimiyle ilgili görseller ve heykeller, mancınıklar, deney araçları yine müzemizde bulunan sadece bazı eserlerdir. Herkesin ilgisini çekecek bir alanı bulacağına inanıyorum İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesinde.

Müzenin Çalışma Saatleri ve Günleri

İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ
HAFTANIN YEDİ GÜNÜ 
ZİYARETE AÇIKTIR


GİŞE 
AÇILIŞ VE KAPANIŞ SAATİ
SABAH:09:00   AKŞAM:16:00
(16:45’de Ziyaret Sona Ermektedir!)
GİRİŞ ÜCRETİ: 12 TL
MÜZE KART GEÇERLİDİR. http://www.ibttm.gov.tr/TR-84340/islam-bilim-ve-teknoloji-tarihi-muzesi.html

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)