Fatih Camii

Fatih Camii

İstanbul- Fatih Camii Külliye

Fatih Camii, İstanbul’un en güzel camiilerinden bir tanesi. Geniş bir alana konumlandırılmış. Yolun üst tarafında bir tepede kalıyor. Her an kalabalık. Değeri biliniyor yerli ve yabancı turistlerce. Peki Fatih Camii neden önemli?

Fatih Camii Tarihi

Yaptıranı, Fatih Sultan Mehmet olan külliye 1462 – 1470 yılları arasında Mimar Atik Sinan’a yaptırılmıştır. Külliye içerisinde medrese, darüşşifa, tabhane, aşevi, kütüphane, hamam ve cami bulunmaktadır.

Yapının inşa aşamasında şeçilen alanın önemi büyüktür. Bizans döneminde burada Hagioi Apostoloi Kilisesi’nin olduğu bilinir. Külliyenin inşası içinde bu noktanın seçilmiş olması burada yeni bir inancın hakim olduğunu gösterilmektedir. Bu yapılar topluluğu tam bir simetrik yapılmıştır. Külliyenin ortasında camiinin bulunması şehrin en önemli dini ve kültürel merkezini oluşturur.Genel inançta budur aslında. Yapının çevresindeki birimler doğru bir biçimde korunama altına alınamadığından 1509, 1557, 1754 ile son olarak yıkıldığı 1766 depreminden sonra geçirdiği hasarlar sonucunda topluca günümüze ulaşamamıştır malesef.

Sultan III. Mustafa’nın emriyle yaptırılan bugünkü Fatih Camii, özgünlüğünü kaybetmiş ve günümüzdeki görünümünü kazanmıştır. Bu haliyle bile dikkat çekiciliğini kaybetmemiş. Buna örnek olarak, ilk yapımında tek şerefeli olan minareler bugün birer şerefe daha eklenerek ve boyları uzatılarak, külahları da kurşun kaplı ahşaba çevirerek yapılarak tasarlanıp, yapılmıştır. Ayrıca Fatih Camii’nin tasarımı, büyük bir kubbeyle mihrap tarafında bir yarım kubbe ve yanlarda da küçük üçer kubbe olarak ayarlanmış. Camiinin, etrafı ise revaklarla çevrili iç avluyu takip eden bir son cemaat yerine sahiptir. İçerisinde ki kalemişi süslemeleri harika. Camiinin ikinci kapısından çıkılınca yol boyu satıcılar mini çarşı bulunuyor. Cadde üzerine bu yolun sonunda varıyorsunuz. Güzel cafeleri mevcut. 

IMG 20181027 144532 675x900 - İstanbul- Fatih Camii Külliye
Fatih Camii Kalemişi Süsleme

Fatih Camii Nerede ve Nasıl Gidilir

Kirmasti Mahallesi, Fevzi Paşa Caddesi, Fatih / İstanbul

Eminönü veya Vezneciler yönünde giden ve İETT Yavuzselim durağından geçen otobüs-dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Fevzipaşa caddesi üzerinden de camimize ulaşabilirsiniz.

Diğer Camii yazılarıma bakabilirsiniz..

Şehzade Camii-M.Sinan’ın çıraklık eseri
Süleymaniye Camii-M.Sinan’ın kalfalık eseri
Selimiye Camii- M.Sinan’ın ustalık eseri
Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)