İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi

IMG 20190226 121719 1000x750 - İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi
İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi, uzun zamandır aklımda olan bir müzeydi. Birçok konuda ilkleri içerisinde barındıran müzemizi ziyaret etmek bugüne nasipmiş. Havanın biraz güneşli olması beni evden çıkmaya meyil etti 🙂 Önce Eminönü oradan otobüslerle 47Ç-47-47E binip Kırmızı minare durağında indim. Hemen karşıma çıktı bütün heybetiyle. Bahçesine girerken uçak eşlik etti bana 🙂 Çocuk gurubu oldukça fazlaydı, kıskanmadım değil, bizim zamanımızda müze gezmek adet değildi.

Gelelim Rahmi Koç Müzesine; İstanbul’un Hasköy semtinde, Haliç kıyısında bir sanayi müzesidir. 1994 yılında iş adamı Rahmi Koç’un desteği ile açılmış müze, Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir. Müzede sık sık organizasyonlar, konserler ve özel sergiler düzenlenir. Takip etmek lazım.

Müze Bölümleri

Müzemiz 12 dev bölümden oluşuyor. Gezerken biraz yorulacaksınız. Bu bölümler,

Atatürk Bölümü, kıymetli eşyalarının olduğu yerdir. Bir tane ekran kurulmuş çeşitli kişiler anılarını anlatıyor. Atatürk’ün ilk fotografları, yazılı belgeleri ve imzaları var burada. Latife Hanım’ın koleksiyonu da yine burada sergileniyor.

Bilimsel Aletler Bölümü, Demir Yolu Ulaşımı, Denizcilik, Fenerbahçe Vapuru, Havacılık, İletişim Araçları Bölümü, Kara Yolu Ulaşımı, Makineler, Modeller ve Oyuncaklar, Özel Koleksiyonlar, Yaşayan Geçmiş..

Bende Oluşan İzlenimler

Alana ilk girdiğimde çok güzel arabalarla karşılaştım. Geçmişten günümüze uzanan araba koleksiyonu sanırım en dikkat çekici yerlerinden. Rengarenk, pırıl pırıl. Üst katlarda faytonlar, bisikletler, çocuk arabaları var. Eski filmlerde gördüğümüz türden bunlar. İçlerine girmek yasak, zaten kıyacağınızı sanmıyorum. Siemens kısmını görünce içine daldım 🙂 eski fırın, çamaşır makinesi, bilgisayar, vantilatör var. Hatta bazı butonlar koymuşlar biz çalıştırabiliyoruz, buna izin vermişler. Yine motor ve bazı bisiklet modellerinde de bu olay söz konusu.

Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik bir alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşmaktadır. Mustafa V. Koç Binası / Tarihi Lengerhane Binası, Tarihi Hasköy Tersanesi ve Açık Hava Sergileme Alanı. Müze koleksiyonunda en temel başlıkları ile iletişim ve ulaşım altında yer alan endüstriyel mirasın en geniş yelpazede örnekleri yer almaktadır.

Tekneleri dolaşırken bilgi edindim, bazı tekneler kaderine terkedilmişken, Rahmi Koç bulup almış, en iyi arkeologlara yaptırmış tekrar tekneleri ve diğer şeyleri. Anlayacağınız burada ciddi ir emek ve yatırım söz konusu. Giderken zevk alacağımdan kuşkum yoktu, ama bu kadarını ben bile beklemiyordum. Çok güzel bir kültür gezisi oldu adıma. İstanbul da gezilecek yerler arasına en kısa zamanda gireceğini düşünüyorum. https://www.youtube.com/watch?v=pGcV_vsK30w

Aktiviteler

Deniz altı turu, Doğum günü kutlamaları, Fenerbahçe vapuru, Fotoğraf çekimleri, Nostaljik tren turu, Keşif küresi, Tekne ile haliç turu, Atlı karınca ve oyun alanı… Ayrıntılar için tıklayınız..

IMG 20190226 130142 1000x750 - İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi
İstanbul Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti

Tam: 18 Tl.

Öğrenci: 7Tl.

Müzekart olan kişilere 15Tl.

Nostaljik Tekne Turu ve Denizaltı: Tam,9Tl Öğrenci, 6Tl

Müze Ziyaret Saatleri ve Günleri

Hafta içi: 09.30- 17:00 Pazartesi kapalı.

Hafta sonu: 09.30- 18.00

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Ekim 2023
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)