Şirince Köyü

Şirince Köyü

İzmir Şirince Gezilecek Yerleri

İzmir Şirince gezilecek yerleri, Şirince Köyü ile ilgili genel bilgi verip devam edeceğiz.

Şirince Köyü ve Anlamı

Eski adının “Tepedeki Efes” olduğu belirtilen köyün, Aydınoğulları zamanında kurulduğu sanılmaktadır. 19. yüzyıl Osmanlı yönetimi altında Rumların oluşturduğu 1800 haneli bir köydür. İzmir’in kurtuluşu ile boşalmış köye, 1924 yılında Selanik ve çevresinden gelen Türk aileleri yerleştirilmiştir. Köyün mimari yapısı diğer köylerden farklı olup, tüm evler kagir, çok pencereli ve pencere ebatları aynı oranda yapılmış, iki katlıdır. Balkonları asma balkon olarak yapılmış, bodrum kat kiler ve mutfak olarak kullanılmıştır. Evlerin pencere kenarları ve saçakları Resim ve kuş motifleriyle süslenmiştir.

Şirince de Neler Yapılır

Eylül başlarında gitmeme rağmen, yine kalabalık ve çok renkliydi şirince. Arkadaşımı gezdirirken bende girmediğim yerlere girmiş oldum. Yukarıda bahsettiğimiz Şirince Köyü evlerine yakından bakmak, bir çok evin kahvaltı ve hediye dükkanı olması özelliğiyle de istediğimiz gibi girip incelemek kolay oldu. Sabah erken saatte gittiğimiz için kahvaltıyı orada yaptık. İki kişilik kahvaltı da yok yok. Hayatımda ilk defa portakal reçelini orada tattım. Çok az şey yiyip gezimize başladık.

sirince saraplari - İzmir Şirince Gezilecek Yerleri
Şirince Şarapları

Biliyoruz ki Şirince’nin şarabı meşhur 🙂 tadına baktırmak isteyen cafe çalışanları, tiryakisi olanların hoşuna gidecek türden jestleriydi. Biz şansımızı kumda kahveden yana denedik 🙂 Ayrıca buz gibi Karadut Suyu yolumuza fazla ara vermeden devam etmemizi sağladı.

sirince koyu matematik 1000x667 - İzmir Şirince Gezilecek Yerleri
Şirince de gezilecek yerler

Minik sokaklarında dilediğiniz gibi fotoğraf çekebilir, istediğiniz yerden şarap tadıp alabilir ve sevdiklerinize hediyeler götürebilirsiniz burada. Çok büyük bir alana sahip olmamasıyla birlikte istediğiniz her şeyi bulabileceğinizi düşünüyorum. Keyifli ve yorucu bir gezi oldu benim açımdan.

Şirince St. Jean (John) Baptist Kilisesi:

Şirince’de 15. yüzyıldan kalma bir de kilise bulunuyor. Hz. İsa’nın çarmıha gerilme zamanında, İsa, annesi Meryem Ana’yı, en yakın dostu ve havarisi olan St. John‘a emanet etmiş ve birlikte Kudüs’ten Efes civarına gelerek yerleşmişlerdir. Ziyaretimiz esnasında restorasyonda olan kilisenin, bugüne, duvarları haricinde hiçbir şeyi ulaşmamış. Şirince köyünden karşıya baktığımızda direkt olarak görünüyor. Çok uzakta olmaması gitmeyi kolaylaştırıyor. Kilisenin girişinde bir de çeşme var. Burada dilek dileyip para atıyorlar 🙂 Eğlence olsun diye bizde atmıştık..

sirince kilisesi copy - İzmir Şirince Gezilecek Yerleri
Şirince St. Jean (John) Baptist Kilisesi

Nesin Matematik Köyü

Şirinceye giderken aklımda olan bir yerdi. Matematik Köyüne giden arkadaşlarım yakın olduğunu söyledi. Bende arkadaşımı alıp Otobüs duraklarının olduğu yerin üzerinde ince bir yol var, oradan yürümeye başladık. İnanılmaz bir sıcak vardı, ve o kadarda yakın değildi köy 🙂 Ama inat edip yürüdük ve sonunda koca baskülün olduğu yere geldik. Burada çok güzel evler var. Sarmaşıklar sarmış her yerini yeşillikten görünmüyor adeta. Düğün fotoğraf çekimi için çok ideal bir yer.

Genel Bilgi

Şirince köyünün (İzmir – Selçuk) 1 km uzağında, dağ başında ve mutlak bir ıssızlık içinde, yemyeşil bir ortamda, 7’den 70’e herkesin (her köylünün!) her seviyede matematik yaptığı, öğrendiği, öğrettiği ve düşündüğü, Nesin Vakfı’na ait 30 dönümü zeytinlik olmak üzere toplam 55 dönümlük bir köy. Şatafattan ve gösterişten uzak, sade ve içten. Evler taş, çamur ve samandan.  Ağustos böcekleri dışında, yoğunlaşmayı ve düşünmeyi engelleyen, rahatsız edici her türlü öğeden uzak. TV yok, müzik yayını yok. Ama elektrik, sıcak su ve internet gibi uygarlığın izleri var. Börtü böcek de eksik değil. http://www.nesinkoyleri.org/

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)