Kanlıca

Kanlıca

Kanlıca

Kanlıca, İstanbul’un Anadolu Yakasında bulunan, Beykoz ilçesine bağlı şirin bir yer. Anadolu Hisarı ile Çubuklu arasında bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün Anadolu Yakasında ki ayağının kuzey tarafındadır.

Kanlıcanın bilindiği üzere yoğurdu meşhurdur. Bu yoğurt sahilde çınar altında pudra şekeri ile yenilir. Ama Osmanlı zamanında aslı pekmez ile yenilmesiymiş. Sonradan pudra şekeri çıkmış. O rada ki cafelerde isterseniz pekmez, bal, çeşitli meyvelerle de servis edilebiliyor. Üç farklı boyutu söz konusu. İsterseniz hediye olarak, isterseniz eve de götürebiliyorsunuz. Burada yaklaşık 3 tane restaurant-cafe var. Çoğu zaman gelenlere yetmiyor bu yerler. Dışarıda banklar ve ağaç altları yardım ediyor oturmak isteyenlere..

Sokakları gerçekten çok güzel. Beykoz’un ağaç sevdalı bir yer olduğunu biliyoruz, haliyle Kanlıcaya da yansımış. Evler ormanın içinde kalmış gibi görüntüleri var. Biz Mihrabat Korosundan direkt olarak geldik ve yol üzerlerinde villalar fazlaydı.

Ulaşım için Üsküdar’ı tercih ettik ama küçük bir tekne de Kanlıcaya gelmenizi-gitmenizi sağlıyor. Bilet satış yeri var dışarıda. Emirgan’a gidiyor bu tekneler eğer o taraflara yakınsanız tekneyi de kullanabilirsiniz.

Sahil kesimine baktığımızda boğazın etrafı yalılarla çevrili olduğunu görüyoruz. Biraz araştırma yapınca aslında bu yalıların birbirinden farklı hüzünlü hikayelere sahip olduğunu öğrendik. Bir çoğu paşalara ait, eski zaman valilerinin ve Fransa dan gelen zengin kişilerin yalıları ağırlıkta. O zamanlar Fransa için Kanlıca cennet imiş. Herkesin hayalinde burada yaşamak olduğu söylenir. Neyse ki bizde olduğu için şanslıyız 🙂

Mihrabat Korosu

İsmini daha önce de duymuştum. Kanlıca ile bu kadar yakın olduğunu bilmiyordum sadece. İki yol var düz ilerlerseniz bayağı uzak, Mihrabat’ın içinden giderseniz ise oldukça yakın oluyor. Biz Anadolu hisarından düz devam ettik ve karşımıza tabelası çıktı. Hakkında çok güzel şeyler duyduğumuz için içine girdik. Yaklaşık 500m. kadar yürüdük ve cafesine ulaştık. Piknik alanları mevcut. Bir tane resraurant-cafe yapmışlar. Cafe en yüksekte manzarasına bakmak ve o manzara da kahve içmek için biz tercih ettik. Siz banklarda da oturabilirsiniz veya yanınızda bir şeyler varsa oturup yiyebilirsiniz. Bulut,deniz ve ağaçların birbiriyle buluştuğu noktadaydık, inanılmaz güzellikte. Romantik bir kahvaltı yada akşam yemeği nerede yesek diye düşünüyorsanız burası harika bir alternatif..

Son olarak rahmetli Yahya Kemal BEYATLI‘nın çok sevdiğim bir şiirine yer vereceğim…

Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul,

Görmedim sevmediğim, gezmediğimi hiçbir yer.

Ömrüm oldukça gönül tahtıma keyfince kurul

Bence bir semtini sevmek bile bin ömre değer.

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Ekim 2023
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)