Safranbolu evleri

Safranbolu evleri

Karabük de Gezilecek Yerler

Karabük, benim pedagojik formasyonumu aldığım yerdi. 2014 senesinin ikinci yarısında Karabük ve Safranbolu da geçirme fırsatı yakaladım. Gerçi benim ki eğitim içindi ama yine arkadaşlarımla gezme zamanlarım çok oldu. Öncelikle Karabük merkezle başlayabilirim..

Karabük Merkez

Çok küçük bir otogarı bulunuyor. Yolun sag tarafı üniversiteye gidiyor tabi yakın değil, dolmuşa binmek lazım. Ayrıca KYK ve Öğretmen Evi de bu yol üzerinde bulunuyor. Otogarın solu ise çarşıya çıkıyor. Çarşısı yol üzerlerinde ufak tefek satıcılar yolun sonu ise büyük bir meydan , bankalar, valilik burada, bulvar iki yanı cafe ve alışveriş merkezleri var. Normal bütün şehirlerin aynı olan bulvarı düşünebilirsiniz. Asıl eğlence alanı Üniversiteye yakın olan yerler. Çok güzel cafeler var, salsa geceleri düzenleniyor. Hayat burada renkli. Tek olumsuz yanı, biliyorsunuz Karabük, demir çelik fabrikası çok ünlü. Sanayi açısından gelişmiş bir yer, tanıdığımız yerli, bir çok kişi bu fabrikada çalışıyor. Haliyle hava da dumanlı ve kötü kokular bulunuyor. O kadar güzel bir yer ki ve karadeniz bölgesi sonuşta her yer yeşil. Ama havası malesef merkezde kötü. Bir çok ile komşu olmasıyla da gezilecek yerler arasına girmeli arkadaşlar.

Üniversitesi

Gerçek bir üniversite diyebilirim. Gördüğümde ağzım açık kaldı. Anadolu Üniversitesi gibi bir çok bölümü uzaktan alma şansınız bulunuyor. Benim bazı derslerim uzaktan alarak geçtim. Yeni açılmış olmasına rağmen çokça büyümüş sayılı üniversite arasına girmiştir. Daha adımınızı atar atmaz bunu anlıyorsunuz. Bahçesi üniversite yolu boyunca elektrik direklerinde çeşitli müzikler size eşlik ediyor. Ayrıca giriş kapısında o gün öğrencilerinden kimin doğum günüyse yazılı olarak kutluyorlar. Her bölümün kendine özgü cafesi bulunuyor. Yer yer mühendislik ve teknoloji bölümlerinin yaptığı çalışmalar sergileniyor. Daha ayrıncılı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz..

karabukuniversitesi - Karabük de Gezilecek Yerler
Karabük Üniversitesi

https://www.huzursayfasi.com/egitim-sayfasi/13603-karabuk-universitesi-hakkinda-bilgi-s1.html

Safranbolu

Safranboluyu duymayan bence yoktur. Karabük’den daha popüler:) Merkeze yaklaşık 45 dakika uzaklıkta bulunuyor. Buranın merkezi de diğer merkezlerden çok farklı değil. Sadece biraz içlere gittiğimizde yeşil her tonunu gördük. Fotograf çekmek için daha uygun bir yer göremiyorum..

Safranbolu Eski Çarşı

İnanılmaz güzel ve kalabalık. Bütün yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bir yer Safranbolu eski çarşı. Burası bize çok uzak değildi bir kaç defa gidip gezme fırsatımız oldu. Her gittiğimizde ayrı yerler keşfettik. Çarşı, tarihi Cinci Hanı ve Hamamıyla bizleri karşıladı, hemen karşısında Müze bulunuyor. Yol boyu cam işçisi mi ararsınız, seramik işçisi mi, hepsi burada yaşamaya devam ediyor. Üfleme tekniğiyle cam yapımını da daha ayrıntılı burada izledim. Her yer lokumcu kaynıyor, herkes bir şeyler tattırmak istiyor. Yöresel lezzetleri deseniz harika.Evleri deseniz keza öyle. Ulaşım da çok kolay. Sürekli merkezden araçlar kalkıyor. Bu arada yerler arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş.

Bulak – Mencilis Mağarası

Karabük Merkez Bulak Köyü sınırları içerisinde yer alan aynı zamanda Safranbolu İlçesi ile sınır olan Bulak (Mencilis) Mağarasının girişi, dik kayalar üzerinde olup mağaranın uzunluğu 6.5 km’dir. Mağaranın 2.5 km’lik kısmı haritalanmış olup 400 metrelik kısmında elektrifikasyonu ve yürüyüş parkuru yapılarak turizme açılmıştır. Halen hidrolojik olarak aktif bir mağaradır. Yer altı nehirleri, göletler, şelaleler ilgi çekici ve olağanüstü güzellikteki sarkıt ve dikit oluşumları bulunan ve “Doğal Varlık” olarak tescil edilen mağara araştırmacıların ve ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. En büyük özelliği ise yatay olmasıdır. Hala çalışmalar sürmekte. Biz gittiğimizde gerçekten çok yürüdük içine girdiğimizde ise büyülendik. Daha önce de mağaralara girmiştim ama böylesini ilk defa gördüm. Yaz ve kış aynı sıcaklıkta hep 15 derece. Astım hastalığını iyileştirici etkisi olduğu söyleniyor. Huzur verici müzik eşliğinde geziyorsunuz.

safranbolumencilismagarasi 1000x667 - Karabük de Gezilecek Yerler
Bulak Mencilis Mağarası

Tokatlı Kanyonu- İncekaya Su Kemeri

Bizim gittiğimiz sıralarda kemerin üzerinde gezmek yasak değildi. Sanırım artık yasaklanmış zaten böyle olmasıda gerekiyor. Su kemerinin 1794-1798 tarihlerinde tamirat geçirdiği bilinmekte. 116 metre uzunluğundaki su kemeri yerden yaklaşık 60 metre yüksekliktedir. Bu büyük kemerin üzerindeki 5 kemerli bölümü tamamen taştan ve Horasan harcı ile yapılmıştır. Toprak üzerine rastlayan bölümler 2.5 m. derenin üzerine rastlayan kemer üstü ise 1.20 metre genişliktedir. Bir kanal içinde su geçer. Suyun akış hızının dengelenmesi için su kemeri üç kıvrımlıdır. Buradan geçen su Asmazlar Konağının bahçesinde bulunan su terazisinden kentte bulunan çeşmeler dağıtılır. Dağıtılan bu suya halk arasında paşa suyu da denilir. Kanyon üzerinde kristal teras bulunuyor.

Tokatlı Kanyonu- Kristal Teras

Safranbolu turizm açısından bir alternatif olması için yaptırılmış bir terastır. Örneklerine diğer illerde de rastlamak mümkün. Giriş ücretli yanlış hatırlamıyorsam 5 lira kadardı. Cafe var diğer tarafı ise yeri gören masmavi terası bulunuyor. Yerden 80 metre yükseklikte ve 11 metre genişliğinde yapılan Kristal Teras (Cam seyir terası), 75 ton ağırlığı taşıyabiliyor. Roketatar mermisiyle dahi kırılmayan cam seyir terası, her biri 750 kilogram taşıyabilecek kapasiteye sahip gözenekler, 3 santimetre kalınlığında 3 parça camdan oluşuyor. Yaklaşık 400 kişiyi taşıma kapasitesine sahip olan 100 metrekareden oluşan teras, eşsiz Tokatlı Kanyonu manzarasını bizlere sunmaktadır.

Hıdırlık Tepesi

Safranbolu’ya ilk gelen Türklerin konuşlandığı,  yağmur duası ile Hıdırellez kutlamaları yapmış olduğu önemli bir mekandır burası. Tepede yer aldığı için bütün Safranbolu’yu izleyebiliyorsunuz. Giriş ücretli ama çok değil bilginize. İçerisinde Namazgah ve 2 tane türbe bulunuyor.

Saklı Cennet Taş Değirmen

Dönmeden önce gördüğüm en son yerdi. Su değirmenini ve öğütülen yerleri gezdik. Yine yeşilliğin içinde değirmenin kolları bulunuyor. Mini gölet ve köprü, şelalesi var. Görülmeye değer. Ücretli olan bölümü var ama yine çok almıyorlar. Restaurant ve cafesi mevcut. Dinlenebileceğiniz doğal güzelliği olan bir yer istiyorsanız tercihinizi burası için kullanabilirsiniz.

safranbolu tasdegirmen - Karabük de Gezilecek Yerler
Saklı Cennet Taş Değirmen

Karabük de gezilecek Diğer Yerler

  • Hadrianapolis Antik Kenti
  • Şeker Kanyonu
  • Eğriova Göleti
  • Köprülü Mehmet Paşa Camii
  • Yenice Ormanları
  • Kent Tarihi Müzesi
  • Cinci Han ve Hamam

Karabük ve Safranbolu’nun Neyi Meşhur

Peruhi, Safran, Lokum

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Ekim 2023
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)