Kariye Müzesi- Khora

Kariye Müzesi- Khora

Kariye Müzesi(Khora)

Kariye Müzesi, havaların soğumasıyla ve yeni aldığım müze kartımla, şevkle yollara düşmeme neden oldu. İyiki de düşmüşüm. Kariye ile birlikte Mihrimah Camii de görme şansını yakaladım.

Mihrimah Sultan Camii Külliye

Dış görünüşüyle klasik Osmanlı Dönemine yeni soluklar getiren Mihrimah Camii, kubbe alt kısımlarının vitrayla süslenmesiyle gerçekten muhteşem bir havaya girmiş. Geniş alana sahip olan Camii, külliye özelliği gösteriyor. Mimar Sinan’ın 3 yıl gibi bir sürede bitirdiği camiiyi hem yakından gördüm hemde İstanbul’un 7 tepesinden birini daha ziyaret etmiş oldum. Caminin hemen karşısında bir de kilise bulunuyor. Avlusuna baktığımda dikkat çekici ayrıntılar bulunsada hakkında bilgi verici işarete rastlamadım ve malesef kapalıydı.

Kariye Müzesi

Şu an restorasyon çalışmaları devam etse de ziyarete açık durumda. Kapıdan girer girmez, duvarlarda ki fresklerin inanılmaz güzelliği beni bizans’a götürdü.

Khora Manastırının, İsa’ya sunulmuş olan kilisesi evvelce büyük bir kompleksin merkezini teşkil ediyordu. Khora kelime manası ile taşra sur dışı demektir. Bu nedenle 413 yılında yaptırılan kara surlarından önce inşaa edildiği düşünülse de kaynaklarda yapı ile ilgili 8.y.y da kesin bilgilere ulaşılmaktadır. 13. y.y da yapı hakkında bilgiler yokken 14. y.y da saray ileri gelenlerinden biri olan Teodoros Metohites zamanında yeniden canlanmıştır. Metohites kiliseye bugün ki şeklini vermiştir. Mozaik ve fresklerde onun zamanında yapılmıştır.

Dış Nartekste ki kubbe ve kemer mozaikleri kendi döneminde dahi önemli bir yere sahipti. O dönem için kendi adı verilen bir akım başlatmıştı. Khora(kariye) akımı avrupada bir çok kilise ve manastırda kullanılmıştır. Mozaiklerde ki figürlere 3 boyutlu hissi verilmek istenmiş, figürlerin uzunluklarının gerçek oranlarından olmasına dikkat edilmiş, renklerde canlı tonlar tercih edilmiş.

Osmanlı zamanında, yapı mimarisini etkileyecek çok fazla bir müdahale bulunulmamıştır. En önemli değişiklik batı cephesi sağ köşesinde ki çan kulesi yerine minare yapılmış olmasıdır.

Bizans-Osmanlı karışımı olan bu yapı kesinlikle gezilmesi gerekiyor. Camii bölümünde mihrap yapılmış ve orada mozaik, fresk yoktu doğal olarak. Onun dışında hemen hemen bütün duvarlarda köşelerde, kemerlerde ve kubbelerde mozaikler mevcut. Bazıları tamamıyla belli olurken bazılarının bir kısmı bozulmuş yada silinmiş.

Kariye Müzesi Nerede

Adres:Edirnekapı, Fatih
E-Posta:kariye@muze.gov.tr
ayasofyamuzesi@kulturturizm.gov.tr
Tel:(212) 631 92 41
(212) 522 09 89
Faks:(212) 621 34 35

Çalışma saatleri ve günleri

Yaz Açılış Saati
09:00
Yaz Kapanış Saati
19:00
Kış Açılış Saati
09:00
Kış Kapanış Saati
17:00
Tatil Günü
Her gün açıktır.
Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)