Muş Murat Köprüsü

Muş Murat Köprüsü

Muş’ta Gezilecek Yerler

Muş’ta gezilecek yerler listeme başlamadan önce, bu güzel yere gitmemi sağlayan Aydın Gençlik Merkezine teşekkürlerimi iletiyorum.. Doğu ve Güneydoğu gezilerimde Muş’a maalesef gidememiştim. Bir fırsat doğdu ve Malazgirt Zaferi için Tarihçi olan her ilden 13 kişi Muş’a gönderilecekti. Zaman kaybetmeden başvurumu yaptım ve ekiple birlikte gittik. Önce İstanbul sonra Muş Havaalanı. İstanbul Havaalanından sonra burası baya minnoş geldi bizlere 🙂 Merkezde 4 gün yurtlarda kaldık. İlk defa bu kadar uzun kaldım bir yerde 🙂 O yüzden iyice gezme fırsatı yakaladım. Gayet gelişmiş bir yer olan muş, batıdan çok farklı değil. Özgürlükçü olduklarını düşünüyorum. İstediğin şekilde gezmene karışmıyorlar benim anladığım buydu. Geniş bir meydana sahip küçük bir çarşısı bulunuyor. Restaurant ve cafeler, düğün salonu, kahvehaneler ve parklar bulunuyor. Biz ikinci gün Atatürk Parkına gitmiştik. Arkadaşlarla derbi izlemek için. Güzel hoş bir yerdi, ihtiyaçları karşılıyor. Peki başka gezilecek yerleri var mı? Muş’a geldiğimizde mutlaka nereleri görmeliyiz?

mus lale vadisi - Muş'ta Gezilecek Yerler
Muş Lale Vadisi Parkı

Muş Kale

Daha önce de ne demiştim 🙂 Bir şehri anlamamız için kalelerine bakmamız lazım.

Muş merkezdedir. Kale şehrin en eski yerlerindendir. Kesin tarihi bilinmemekle birlikte Moğol istilasını müteakip 7. asır ortalarına doğru Hz. Osman zamanında bu çevre ile birlikte kalede savaşlara sahne olmuştur. Sonraları Ermeni Derebeyleri Bağdat’taki Abbasi Halifelerine tabi olarak bu çevrenin ve kalenin idaresi için memur kılınmışlardır. Muş Hicri 27 yılında Hz. Ömer döneminde Müslümanların eline geçince bu kale de tabi olarak Müslümanların eline geçmiştir. Uzun süren savaşlar üzerinde bulunan tarihi değerlerin yok olmasına sebep olmuştur. Kalenin batı tarafında tahrip olmuş Arap mezarlığı, Selçuklu mezarlığı ve Osmanlı mezarlığı karışık ve dağınık bir haldedir. Belediyece park olarak düzenlenmiştir. Günümüzce halkın başlıca piknik yerlerinden biridir..http://www.muskulturturizm.gov.tr/TR-56141/kaleler.html

mus kale - Muş'ta Gezilecek Yerler
Muş Kalesi

Murat Köprüsü

Dönüşten bir gün önce arkadaşlar buraya getirdi bizi. Köprü yılların köprüsü ve üzerinden geçilebiliyor. Her iki yanında banklar var piknik alanları var ve küçük oda niteliğinde ahşap yerler mevcut. Ağustos da gitmiştik fakat akşamları soğuk oluyor. Üşüdüğümüz için bu ahşap mekanları seçtik oturmak için. Semaver falan çok güzeldi 🙂 Bence kesinlikle görülmesi gereken bir yer bu köprü.

Bir Selçuklu yapısı olan Tarihi Murat Köprüsü  kesin olarak tarihi bilinmemektedir. 1871 tarihli mermerden kitabesinin onarımlarla ilgili olduğu düşünülmektedir. 143 m uzunluğunda, 4.77 genişliğinde yüksekliği ise 16 – 18 m olup ,12 göze sahiptir.. Günümüzde halen kullanılmaktadır. Ortada ki göz diğerlerinden geniştir.

Malazgirt

1071 Malazgirt Zaferi ile Türklere Anadolu’nun kapısı açılmıştı. Bununla birlikte her yıl kutlamaları yapılıyor. Gençlik merkezleri bu konuda çok çalışıyor arkadaşlar. Arada uğrayıp yada kayıt olup gezilere gidebilirsiniz benden söylemesi. Sanat Tarihçi olduğum için ben rahatlıkla buraya gelebildim. 5 kuruş para harcamıyorsunuz hatta onlar günlük 30lira gibi bir ücret veriyor size harcamanız için, çok iyi dimi 🙂

Şenlikte eski türk gelenekleri sergileniyor. Danslar, ciritli gösteriler, atlar meydanlarda hatta biz binmiştik üzerlerine 🙂 Her yerde türk bayrakları, bir sürü misafir öğrenci… Meşhur Selçuklu Pilavı ve Ayran dağıtılıyor ücretsiz. Çaykur’un standı vardı biz oradayken, bu konudada rahattık yani.

Malazgirt’in Urartu Devleti için önemi, krallığın batı yolunu üzerinde önemli merkezi konumunda olmasından gelmektedir. Başkent tuşpa’ dan batıya giden yol Malazgirt ovasını geçtikten sonra Murat ırmağı vadisi boyunca Varto’nun güneyinden Muş ovasına varıyor. Buradan batıya yöneliyor.

Urartu egemenliğini kısa süren Med’ lerin egemenliğini takip ettikten sonra Pers’lerle birlikte bölge 200 yıl boyunca Büyük Babil satraplığı içinde yer alır. Bu dönem içindeki anabasis yürüyüşü (MÖ 410) anlatan ksenefon, bölgede yaşayan halkın oymak hayatı sürdürdüğü ordusuna buğday, arpa, sebze, et ve binek atı sağladığını anlatır.

Emeviler, Abbasiler, Selçuklu, Ahlatşahlar, Anadolu Selçukluları, Moğollar, İlhanlılar, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Timur, Eyyubi, Osmanlı, Safeviler. Daha sonraları tekrar Osmanlı hakimiyetine girer.

Malazgirt Kalesi

Malazgirt’tedir. Haşmetli bir görünüme sahiptir. Kalenin ilçeyi çevreleyen bir birine parelel iki suru onarılmıştır. İslam kaynaklarında bu kale gerek İslamiyet’in ilk döneminde gerekse Bizanslar zamanında bir çok savaşa sahne olmuştur. Eski Malazgirt’i çepeçevre kuşatan kalenin ana burcu ile burçları bu tarihi özellikleri ile ilgi çekmektedir. Tabii afetlerde surları yıkılmıştır. Çeşitli zamanlarda onarılmıştır. Onarımlar kısmen de olsa günümüzde de devam etmektedir.

malazgirt kalesi 1000x640 - Muş'ta Gezilecek Yerler
Muş Malazgirt Kalesi

Bu kale 10. yy.da Bizanslılar tarafından yapılmıştır. İslam kaynaklarında “Berber Kalesi” olarak geçen bu Kale, gerek Müslümanların ilk dönemlerinde gerekse Bizanslılar zamanında birçok savaşlara sahne olmuştur. Eski Malazgirt”i çepeçevre kuşatan Kalenin ana burcu ile diğer burçları bu tarihi özellikleri ile ilgi çekmektedir. Siyah sert taşlardan yapılmış ve Horasan Harcı kullanılmıştır.

Muş’ta Gezilecek Diğer Yerler

 • Arak Manastırı
 • Alaaddin Bey Hamamı
 • Varto Kayalıdere Ören Yeri
 • Muş Ulu Cami
 • Malazgirt Ovası
 • Zafer Anıtı
 • Kız Köprüsü
 • Hatun Köprüsü
 • Tıkızlı Kalesi
 • Bostankale Kalesi
 • Lale Vadisi Parkı

Muş’un Neyi Meşhur

Selçuklu Pilavı, Uçku (bitki sapı gibi, ekşimsi), Cavbelek, Çorti, et severler açısından oldukça fazla çeşit var. Uygun fiyatlı batıya göre.

musun neyi meshur - Muş'ta Gezilecek Yerler
Muşun Uçkunu Meşhur
Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Ekim 2023
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)