Nevşehir Kapadokya

Nevşehir Kapadokya

Nevşehir de Gezilecek Yerler

Nevşehir , Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesi. Muhteşem tarihi, aktivite seçenekleri ile tatil şehri olma konusunda sınırları zorluyor. Deniz olmadan bu kadar ilgi çekebilmek kolay değil. Balayı için çok güzel alternatif.

Nevşehir merkezi gelişmiş bir yer. Çarşısı, sokakları diğer yerlerden çokta farklı değil. Buranın ilgisini Ürgüp-Göreme almış. Tüflerin dikkat çeken görüntüsü büyüleyici. O büyüleyici alanda balonla uçmak ise tarifsiz.

Kapadokya da Gezilecek Yerler

Peri Bacaları- Ürgüp, Göreme

Yukarıda birazcık üzerine değindim. Çoluk çocuk herkesin bir fikri var peri bacalarında.

Peki bu peri bacaları nedir?

Peri bacaları, yağmur rüzgar ve sel sularının tüflerden oluşan yapıyı aşındırarak gerçekleşen konik şeklindeki oluşumdur. Peri bacaları kule şeklinde olan bu oluşumların tepelerinde kaya bloku bulunmaktadır.

Peri Bacaları Nasıl Oluşur

Vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla “Peri bacası” adı verilen ilginç oluşumlar ortaya gelmiştir. Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına sebep olmuştur. Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan; şapka kısmı ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır. Yani şapkayı oluşturan kaya türü, gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna oranla daha sert ve dayanıklıdır. Bu peri bacasının oluşumu için ilk koşuldur. Şapkadaki kayanın direncine bağlı olarak, peri bacaları uzun veya kısa ömürlü olmaktadır. Ayrıca şapka kaya, zayıf tüfün erozyonunu geciktirerek peri bacalarının yüksekliğini kontrol eder.

Ihlara Vadisi

O nasıl büyük bir alandır. Göremeden sonra ıhlara vadisine geldik. Yürü yürü bitmedi yol. U düzeninde yapmışlar, bilgim olmadığından kayboldum sandım. Yürüdükçe yolu bulduk. İçerisinde ki yer altı kiliseleri görülmeye değer cinsten.

Ihlara Vadisindeki kayalara oyulmuş freskli kiliseler korunarak, eşine rastlanmayan bir tarih hazinesi olarak günümüze ulaşmıştır. Hıristiyanlığın ilk yıllarından itibaren kayaların rahatlıkla kazılmasıyla meydana getirilen bu freskli kiliseler ve iskân yerleri 14 kilometre boyunca Ihlara’dan Selime’ye kadar devam eden Ihlara Vadisi içerisinde yer alırlar. İlk çağlarda Kapadokya Irmağı’nın (Patamos Kapadokus) ortasında tabiatla tarihin bir arada bulunduğu Ihlara Vadisindeki bu kiliselerin ilk örnekleri MS IV. yüzyıla kadar görülmektedir. Kiliselerin resim tekniği iki kısma ayrılabilir. Ihlara civarındaki kiliseler “Kapadokya Tipi” olarak bilinen özellikler gösterirler. Bunlara örnek olarak: Eğritaş, Ağaçaltı, Kokar, Pürenliseki ve Yılanlı Kiliseleri verilebilir. Belisırma bölümünde bulunanlar ise “Bizans Tipi” resimlerle süslüdür. Dünyada eşi ve benzeri olmayan Ihlara Vadisi, yer yer 100-120 metreye varan derinliğe sahiptir.

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/aksaray/gezilecekyer/ihlara-vadisi
Ihlara Vadisi - Nevşehir de Gezilecek Yerler

Avanos

Son durağımızdı. Dinlenmek için burayı tercih ettik. Kasaba görünümünde filmlerde ki gibi bir yer. Gölün çevresi cafe ile süslenmiş. Köy havası vardı. Sade ve muazzam. Bol bol çay içip, etrafın keyfini doyasıya yaşadım. Bir daha gidersem mutlaka burada konaklamak isterim. Son zamanlarda da otel ve pansiyon kültürüyle gezilecek yerler arasında yerini sabitlemiştir.

avanos nevsehir - Nevşehir de Gezilecek Yerler
Nevşehir Avanos

Nevşehir de Gezilecek Diğer Yerler

  • Derinkuyu
  • Uçhisar
  • Çavuşin
  • Ortahisar
  • Acı Göl
  • Hacı Bektaş Veli Müzesi
  • Nevşehir Kalesi

Kapadokya Balon Turu fiyatları

Balon turu fiyatları aslında epey değişiyor. En ucuz fiyatlar 250 TL’den başlarken, 1000 TL’nin üzerine dahi çıkabiliyor. Tercih edeceğiniz uçuş türüne, turizm sezonunun dönemine hatta uçuş yapacağınız güne göre bile fiyatlar farklılık gösterecektir. Kaç kişilik ise ona göre de fiyat değişiyor.

Nevşehir’in Neyi Meşhur

Testi Kebabı, peri bacaları ve balonu 🙂

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)