Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenler

Pamukkale travertenler, Ülkemizde ünlü olan başlıca Türkiye’nin gezilecek yerleri arasında başlarda gelir bunu biliyoruz. Pamuk diyarının bizlere anlatacak çok şeyleri var 🙂 Denizli’mizin göz bebeği olan traverten, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde kendine yer bulmuştur. Bu güzel mirasın bozulmaması için gerçektem çok iyi korunması şart. Geçtiğimiz yıllarda travertenlerin kararmaya başladığı haberlerini dehşetle izledim. Ben ikinci gittiğimde de temizlik çalışmaları yapılıyordu. Ciddi tedbirler alınarak bu kararmaların önüne geçildi. Ama bembeyaz harika görüntüsünün bozulmadan bizleri büyülemeye devam etmesi için önlemlerin devam etmesi gerekiyor.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Muhteşem görüntü çeşitli kimyasal reaksiyonların çökelmesi sonuncunda oluşmuştur. Pamukkale bölgesinde yaklaşık 17 adet sıcak su kaynağı bulunuyor ve bu kaynakların sıcaklıkları 35-100 derece arasında değişiyor. Bu termal su kaynağından çıktıktan hemen sonra travertenlerin en başına geliyor ve bu travertenlerin katlarında çökelmeye başlıyor. Kaynaktan çıkarken suyun derecesi 35 oluyor. Bu su içerisinde çok miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunuyor. Kaynaktan çıktıktan sonra oksijen ile temas edince Karbondioksit ve Karbon Monoksit uçuyor. Geriye de Kalsiyum Karbonat kalıp çökelmeye başlıyor. Bu oluşum ilk olarak jelden oluşur zaman geçtikçe de sertleşir ve kaya formuna giriyor.

Travertenlere gitmek için en uygun zaman ne zamandır?

Suyu her zaman sıcak oluyor ve yerde öyle. Ben kışında gittim yazında. Kışın sıcak sudan çıkınca çok fazla üşüyorsunuz, birde kayıp düşmek gibi bir olasılık söz konusu. Yerler oldukça kaygan çünkü. Yazın ilk başlarında en güzeli fazla sıcak olmuyor ne üşüyorsunuz nede terliyor. Nisan Mayıs gibi giderseniz en uygun zaman olduğunu göreceksiniz. İstediğiniz gibi yüzmeniz de olası.

Başka Nereleri Gezebilirim

Pamukkale’ye gelmişken sadece pamuk diyarını görüp kaçmak olmaz.

Pamukkale de Gezilecek Yerler

Pamukkale’ye yakın diğer güzellik abidesi Arapapıştı Kanyonu hakkında bilgi almak için yazıma bakabilirsiniz..

Hierapolis Antik Kenti

Travertenlerle aynı ören yerinde bulunduğu için şanslıyız aslına bakarsanız. Çok zaman kaybetmeden bu iki güzel yeri gezebiliyoruz. İlk olarak buradan başlamak daha mantıklı. Bu kentimiz M.Ö.2. yüzyıl zamanında Bergama Kralı tarafından kurulmuş. Kutsal Kent olarak de bilinen Hierapolis Antik Kenti içinde çok fazla dini yapılar yer alıyor. Amfitiyatro ve St. Philippe Martyrion Kilisesi bu dini yapıların arasında. Oldukça uzun bir alan arkadaşlar biz gezerken epey yorulduk ve de acıkmıştık. Yanınıza yiyecek bir şeyler almayı unutmayın benden tavsiye.

pamukkale travertenleri amfitiyatro - Pamukkale Travertenler
Pamukkale Amfitiyatro

Anadolu Mezarlığı

Tarihe tanıklık etmiş bir diğer eserler topluluğuda bu mezarlık. Hierapolis Antik Kenti’nin mezarlığı olan bu yerde zamana karşı yenilmeden duran eski mezarları görebilirsiniz. Bunlar Anadolu’da en iyi şekilde korunarak günümüze gelmiş. Taşların üzerlerinde ki ayrıntılar ilginize çekebilir dikkatlice inceleyin derim.

pamukkale anadolu mezarlıgi - Pamukkale Travertenler
Pamukkale Anadolu Mezarlığı

Leodikya Antik Kenti

Bir diğer Roma dönemi Antik Kentimiz de Leodikya. Denzili Şehir merkezi ve Travertenlerin arasında bulunuyor burası. Leodikya Antik Kentini önemli kılan şey ise burada yetişen farklı tarz koyunların olması. Tekstil açısından en önemli yerler arasına bu sayede girmiş. Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılmış antik tiyatro, tapınak ve çeşitli yapıların farklı oranda kalıntılarını yakından görebilirsiniz.

leodikya antik kenti - Pamukkale Travertenler
Leodikya Antik Kenti

Antik Havuz

Çok güzel bir yer burası. Gezmek için çok opsiyonu olan yerlere karşı özel bir ilgim var. Biliyoruz ki yukarıda da bahsettim burası sıcak su kaynağı bakımından oldukça zengin. Çeşitli hastalıkların tedavisi içinde birebir. İşte Antik Havuz hem görüntüsüyle hem tarihiyle hem de şifa kaynağı olmasıyla bende ki yeri sağlamlaştı. Burası Kleopatra Havuzu olarak da biliniyor. Yine girip yüzebiliyorsunuz. Havuzun içinde sütun parçaları bulunuyor. Bunların arasında yüzmekten çok farklı bir haz alacaksınız biliyorum. Yanınızda mayo bulundurmanız gereken bir yer daha.

pamukkale antik havuz - Pamukkale Travertenler
Pamukkale Antik Havuz

Gezilecek Diğer Yerler

  • Kaklık Mağarası
  • Natural Park
  • Ağlayan Kaya Şelalesi
  • Karahayıt Kaplıcaları
  • Denizli Horozu

Denizli’nin Neyi Meşhur

Horoz, Keşkek, Denizli Kebabı ve Denizli Turşusu. http://www.pamukkale.gov.tr/tr/Pamukkale-Travertenleri

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Ekim 2023
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)