Sümela Manastırı-Meryem Ana Kilisesi

Sümela Manastırı-Meryem Ana Kilisesi

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, sadece trabzon için değil ülkemiz için çok değerli yapıların en başlarında gelmektedir. Her yıl binlerce turist ağırlayan bu yer, yerli turistlerinde ilgisini çekmiş ki sık sık gezi turları düzenlenmekte. Çevremde de trabzon’u merak eden ve kesinlikle görmek istiyorum diyen fazlaca insan dolu. Sanırım dizilerin etkisini de göz ardı edemeyiz 🙂

Ben Trabzonluyum, o kadar şanslıyım ki, istediğim zaman bu inanılmaz yapıyı ve çevresini ziyaret edebilirim.

Dağların içine inşa edilmiş bu yapı kompleksini birçok insan genel görünüş olarak bilmekte. Patika yollardan geçerek belirli yere kadar manastıra gidebiliyoruz. Allatta arabaların park edildiği alanın üzerinde camii var o kısma kadar araba gidebiliyor, sonrasını görevliler izin vermiyor. Yürümek zorundayız uzun bir yol. Hiç bir zaman yalnız kalmıyorsunuz, özellikle hristiyan kardeşlerimiz gezi boyunca etrafınızda olacak 🙂

Manastır merdivenli yola başlamadan hırçın akan dereyi farkedeceksiniz, ben kışın gitmiştim fotoğraf çekerken korkmuştum çok gürdü dere. Yazın kurak olabiliyor duruma göre. Orada balıkları göreceksiniz, kırmızımsı, siyah büyük balıklar. İster seversiniz isterse de yiyebilirsiniz 🙂 Derenin karşı tarafları ve üzeri cafe-restaurant dolu, hediyelik eşya satan yerleride unutmamak lazım. Duvara asılan örtülerde İsa figürünü hatta Son akşam yemeği tasvirlerini görünce çok beğeneceksiniz, ben bayılmıştım.

Şehrin en güzel köşesinde ki Kültür Anıtı

Sümela Manastırı’nın Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375–395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios isimli iki rahip tarafından kurulduğu düşünülür, efsane olarak da anlatılır. Sümela, manastır işlevini 1923 yılına kadar sürdürdü.

Yapı esas olarak ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazmadan oluşur. 2010 yılında bu ayazmada ayin yapılmıştır. Bu yapılar topluluğu oldukça geniş bir alan üzerine yayılır. Manastırın girişinde su getirdiği anlaşılan büyük su kemeri yamaca yaslanmış durumdadır. Çok gözlü olan bu kemerin bugün büyük bir bölümü yıkılmıştır. Avlunun etrafındaki binalar içindeki dolaplar, hücreler, ocaklarda Türk sanatının etkileri de görülür. Bu zamana kadar birçok restorasyon çalışmaları yapılmış ve sonunda günümüzde ki halini almıştır. Hala gerçek görünüme uymayan yerler varsa yılların azizliği ve insanların acımasızca yağmalamalarındandır.

Manastırın ana ünitesini ortaya çıkaran kaya kilisesinin ve ona bitişik şapelin iç ve dış duvarlarını donatan freskler 18. yüzyılın başlarına tarihlenir. Bu fresklerde üç ayrı devirde yapılan üç tabaka görülmektedir.

19.yüzyılda büyük binaların ilave edilmesiyle manastır muhteşem bir görünüm kazanmış, en zengin ve parlak dönemini yaşamıştır. Bu dönemde son şeklini alan manastır pek çok yabancı seyyahın ziyaret ettiği bir yer haline gelmiştir. Bu yazarlar arasında, Ghikas, Stephan, Hysilantes, G.Palgrave sayılabilir.

Manastır, 18 Nisan 1916’dan 24 Şubat 1918’e kadar süren Rus işgali sırasında Maçka civarındaki diğer manastırlar gibi bağımsız bir Pontus devleti kurmak isteyen Rum milislerin karargâhı olmuş, nüfus mübadelesi ile bölgedeki Hıristiyanların Yunanistan’a gönderilmesinin ardından önemini yitirerek T.C. Kültür Bakanlığı tarafından yakın zamanda onarılana dek kaderine bırakılmıştır. Bu arada Yunanistan’a mübadele ile göçen Karadenizli Rumlar, Veria kentinde Sümela adını verdikleri yeni bir kilise inşa etmişlerdir. Her yıl Ağustos ayında tıpkı geçmişte Trabzon Sümela’da yaptıkları gibi yeni manastırın çevresinde geniş katılımlı şenlikler düzenlemektedirler.

Sümela Manastırı Nerede?

Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere köyü sınırları içinde yer almaktadır. Altındere vadisine hakim Karadağ eteklerinde sarp bir kayalık üzerinde kurulmuş olan manastır, halk arasında “Meryem Ana Manastır’ı” denmektedir.

Sümela Manastırı Giriş Ücreti

Müzekartınız varsa şanslısınız, eğer yoksa kişi başı 25 Tl vermek zorundasınız.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Sümela Manastırı 1 yıl süreliğine ziyarete kapatılacağı açıklanmıştır.

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Ekim 2023
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)