Trilye de Gezilecek Yerler

Trilye

Trilye de Gezilecek Yerler

Trilye de Gezilecek yerler, buraya gelmeden 2 gün önce bir araştırma yaptım. Trilye de gezilecek nereler var?Mudanya ya yakın mı? Güzelyalı dan gidiyor mu?. Bir çok siteyi gezdim ve kendime yol haritası çıkarttım. Bugün saat 08.10 da İDO ile Güzelyalı‘ya gittik. Yaklaşık 2 saatlik yolun ardından. Mudanya dolmuşlarına, oradanda Trilye dolmuşlarına bindik. Düşündüğümden daha fazla tuttu yol, dolmuş beklemesi cabası. Sonunda vardık Trilye’ye. Rum ve Bizans evlerinin güzelliğini bir kez daha gördüm. Çarşısı ile başladık, cin aralıklarında fotoğraflar çektim. Çarşı çevresinde taş medrese, Fatih cami, sahil ve yukarıda Çamlı Kahve var. Az bir zamana bu kadar yeri sığdırdık. Neyse ki birbirlerine yakındı da sıkıntı olmadı. Daha arkadaşımı ziyarete gitmem gerekiyordu (Bursa’ya) onun için yine hızlı olmalıydım. Trilye’den Bursaya nasıl gittim, ayrıntılarıyla nereleri gezdiğim, ne kadar para harcadığım ve nelerin tadına baktığımızda bahsedeceğim.

Trilye Gezi Notlarım

Öncelikle şunu belirtmeliyim, Trilye isminin nereden geldiği konusu muamma. Bir kaç söylenti var.Helence’de Barbunya Balığı anlamına gelen “Trigleia” sözcüğünden geldiği söyleniyor. Ya da Rumca 3 aziz anlamına geldiği söyleniyor. Bu yer Cumhuriyet döneminde Zeytinbağı olarak isim değiştirse de bilinen ad Trilye ile devam ediyor gezilmeye. Tabelalarda Zeytinbağı ismi yazıyor dikkatinize. Dolmuşlar da ise Trilye yazıyor. Dolmuş bizi çarşısında bıraktı, çarşı ve sahil birbirine yakın.

IMG 20190713 130820 - Trilye de Gezilecek Yerler

Trilye Çarşısı

Rengarenk evlerle çevrilmiş trilye sokaklarında tarihin dayanılmaz şevkine kapıldık adeta. Her yerde ev yapımı sabunlar, çeşit çeşit dondurmalar ve Trilye’yi Zeytinbağı yapan meşhur zeytinler. Bizans Rum evleri minik pencerelerinden sarkanlar çiçekler, yol ortasında ince farklı tarz evler gerçekten ilgi çekiciydi. Çok güzel pansiyonları da var. Yine bizans sitili evler çevrilmiş pansiyona. Yokuşlar, yamaçlar var, sokakların isimleri birbirine yakındı. Hediyelik eşyalar satan yerler mevcut. Yöresel ürünler, maskeler, magnetler bunlardan bazıları.

IMG 20190713 113657 - Trilye de Gezilecek Yerler
Trilye Çarşı

Fatih Cami 720-730 

Günümüze kalan bizans örneklerinden biri olan Fatih Cami’nin eski ismi Todori-Trigleid-Hogios Stephanos-Kenolaksos Kilisesidir. Kiliseden Camiye çevrilen yapılara alışık olduğumuz doğru. Böylelikle yapı bu zaman kadar gelebiliyor. Bu cami kare içinde haç tipi kiliselerinin en eski örneği. 640-850 yılları arasında olan bu yapının sıva altlarında mozaikler yer alıyor. Batı cephesi saçak altında ki kitabesine göre Kanuni döneminde camiye çevrildiği yazıyor. Fatih Cami denmesinin ise anlamı bilinmiyor. Camiye çevrilince planda bazı değişimler olmuş haliyle. Güneybatıya bir şadırvan eklenmiş, Bir minare ve iç mekana mihrap, minber, kadınlar mahfili eklenmiştir.

IMG 20190713 112739 - Trilye de Gezilecek Yerler
Fatih Cami

Taş Mektep

Yine burası da çarşıya çok yakın bir yerde. Renkli merdivenlerden çıkınca bembeyaz yapı dikkatinizi çekecektir. Restorasyon çalışmaları devam ettiğinden içeri girmedik.

IMG 20190713 112330 - Trilye de Gezilecek Yerler
Taş Mektep

Trilye’de doğan ve Yunanistan’da eğitim gördükten sonra metropolit olarak Trilye’ye dönen Chrisostomos tarafından 1904-1909 yılları arasında yaptırılan Taş Mektep binası çok görkemlidir. İskele Caddesi’nin batısındaki yamaçta Cami Bayır Caddesi ile Yel Değirmeni Sokak arasında 965m2’lik bir arsa üzerinde inşa edilmiştir. Binanın batı cephesindeki bir taş  üzerine oyularak yazılmış. Mimarın M. Myrides olduğu ve binanın 1909’da tamamlandığı anlaşılmaktadır. Kıbrıs eski cumhurbaşkanı başpsikopos Makarios’un eğitim gördüğü rivayet edilen bu okulda müdür olarak görev yapan Chrisostomos, daha sonra İzmir metropolitanı olmuştur. Kagir okul binası o sırada Avrupa’da yaygın olan Neo-klasik tarzda dört katlı olarak inşa edimiştir.http://www.bursadakultur.org/trilye.htm

Çamlı Kahve

Burada oldukça meşhur bu kahve. Asırlık çınar ağaçlarıyla donanmış, yüksek bir tepede yer alıyor. Trilye ve Mudanya ayaklarınızın altında. Araştırdığımda yüksek bir tepeden bahsedilmişti, yorulacaksınız ama değecek gibi şeyler söylenmiş. Ama merkeze çokta uzak değil, merdivenlerle bir süre yokuş çıkılıyor, ve güzel evlerin arasından Çamlı Kahve’ye ulaşıyorsunuz. En güzel manzaralı yerler dolu tabiki. Bizde aşağısında bulunan yere oturduk, daha sessizdi ve manzara aynıydı 🙂 İşletmeye girmeden de buraya yiyecek getirip banklara oturup yiyebilirsiniz. Aşağı baktığımızda yüzen insanlarda vardı, bi canımız çekmedi değil 🙂 Taş mektebin yukarısından devam edin, mutlaka birileri gidiyordur sıkıntı olmaz bulursunuz.

IMG 20190713 122051 - Trilye de Gezilecek Yerler
Çamlı Kahve

Burada gezilecek kiliseler, ayazmalar olduğunu biliyorum ama ben görmedim. Çarşı çevresinde neler varsa oraları gezebildim. Keyif aldığımı söyleyebilirim. Burada Trilye Kebabı, Bursa Çentik Kebabı meşhur, bir yerlerde bunların tadına bakabilirsiniz. Bu arada Trilye Tarihi Kahve’de Müjdat Gezen oturuyordu. Biz rahatsız etmedik ama zevkli olduğu besbelli…

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)