Van Akdamar Kilisesi ve Gölü

Van Akdamar Kilisesi ve Gölü

Van da Gezilecek Yerler

Van da gezilecek yerler, Doğu Anadolu’nun en kalabalık şehirlerinden birini geziyoruz bugün. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması, görülecek birçok eserin olduğu anlamına gelir. Van da meşhur kahvaltısının tadına bakabilir, gözleriyle dikkat çeken kedilerini yakından görebilir, van gölünde seyahat edebilirsiniz.

Sabahın erken saatinde yollara düştük yine 🙂 Eski Van’a doğru. Dağların eteklerinden geçtik, bazı yerlerde bataklık vardı, yağmur suları kurumamış oralara girmek zorunda kaldık Van Kalesi’ne ulaşabilmek için. Bizim zamanımız çok kısıtlı olduğundan kaldığımız yerde hızlıca kahvaltı edip çıktık yani Van Kahvaltısı yapamadık ama sizlere kesinlikle gitmişken kahvaltısını kaçırmamanızı öneriyorum, hala canım sıkılıyor bu duruma 🙁

Van Kalesi

Sanırım bu zamana kadar en zahmetli kale gezisiydi bu. Ama kalesinin görmeden gitmek de olmazdı.

Van’ın en önemli yapılarından biri olan Van Kalesi ,Van geziniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken bir yer, turistlerin uğrak noktalarından biri de ayrıca. Urartular’dan kalan ve tarihi M.Ö. 885′e uzanan Van Kalesi’nin yanı sıra Zernek Kalesi, Ayanis Kalesi, Hoşap, Kalesive Çavuştepe Kalesi Van’da gezebileceğiniz diğer tarihi kalelerin simleridir. Bir günde gezmeniz imkansız en önemlisini görüp başka eserlere yol aldık biz.

van kalesi 1000x666 - Van da Gezilecek Yerler
Van Kalesi

Akdamar Kilisesi

Van gölünden geçerek ulaşıyorsunuz bu eşsiz güzellikte olan kiliseye. Eğer şanslıysanız gölün tadını bizim gibi halay çekerek çıkarabilirsiniz. Tekneyi kullanan abi bayağı kafaydı 🙂 Bizleri hiç kırmadı, hangi müziği istesek çaldı. Güle oynaya kilisemize geldik.

Van Gölü’nün güney kesiminde bulunan Akdamar Adası, Van’ın eşsiz güzelliklerinden biridir. Van Gölü’nün en büyük adası olan Akdamar Adası muhteşem manzarasının yanı sıra tarihi Akdamar Kilisesi, diğer adıyla Surp Harç Ermeni Kilisesi’ni içinde barındırması nedeniyle de Van gezginlerinin uğrak noktalarından birisidir.

Akdamar Kilise, Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Manuel’e yaptırılmıştır. Kilisenin kuzeydoğusundaki şapel 1296-1336 tarihlerinde; batısındaki jamaton 1763 tarihinde; güneyindeki çan kulesi 18. yüzyıl sonlarında ilave edilmiştir. Kuzeyindeki şapelin ise, tarihi bilinmemektedir. İlk yapıldığında saray kilisesi olan yapı, sonradan manastır kilisesine dönüştürülmüştür. 2007 yılında geçirmiş olduğu restorasyon sonucunda Anıt Müze olarak hizmete girmiştir. Kilise, mimarisi yanında dış cephelerindeki figürlü taş plastiği ile dikkat çekmektedir. Plan bakımından merkezi kubbeli, dört yapraklı yonca biçimli haç plana sahiptir. Orta mekan yüksek kasnaklı, içten kubbe, dıştan piramidal külahla örtülüdür. Kubbenin yüksek tutulması kilisedeki dikey etkiyi açıkça ortaya koy maktadır. Kiliseye batı ve güneyden birer kapı vasıtasıyla girilmektedir.

http://www.vankulturturizm.gov.tr/TR-76403/akdamar-adasi-ve-kilisesi.html

Kedi Müzesi

Yollarda bir gözü mavi, bir gözü yeşil olan kedilerden görmemiz neredeyse imkansız biz batıda yaşayanlar için. Van’ın sokaklarında da hiç rastlamadık gezerken. Özel bir müze açılmış, bizlerde gittik bembeyaz tüylü orijinal Van kedilerini görmek için 🙂 Oradayken bir yetkili bizlere, bu kedilerin başka bir yerde yaşayamayacağını, hemen öleceğini söyledi. Belki de gerçekten öyleydi ve her yerde görmememizin sebebi buydu. Van Kedilerinin neslini korumak için kurulmuş olan Van Kedi Evi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin kampüsünde yer alıyor.

van kedi muzesi - Van da Gezilecek Yerler
Van Kedi Evi

Van Gölü

Türkiye’nin en büyük gölünü içerisinde barındıran Van’ın simgelerinden biridir Van Gölü. Etrafında sayısız doğal güzellik bulunduran Van Gölü, şehir geziniz sırasındaki en keyifli duraklardan biri olacak eminim. Van Gölü’nün yanı sıra Erçek Gölü de gezebileceğiniz bir diğer göl Van’da.

van golu - Van da Gezilecek Yerler
Van Gölü

Van Müzesi

1932 yılında yapılan bir depo binası Van müzesinin ilk temelini oluşturmuştur. Öncelikle bölgede çok sayıda bulunan Urartu çivi yazılı zafer sitilleri ile Akkoyunlu ve Karakoyunlulara ait koç ve koyun şeklindeki mezar taşları bulundukları yerlerden toplanarak bu depo binasına nakledilmiştir. Depoda bu kültür varlıklarımızın sayısı çoğalınca bu kez 1945 yılında Van Müze Memurluğu oluşturulmuştur. Satın alma ya da arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarılan eserlerin daha iyi korunup teşhir edilmesi için 1972 yılında Van Müze Müdürlüğü kurulmuştur. Devamı için kendi sayfasına gidebilirsiniz..https://www.muze.gov.tr/tr/muzeler/van-muzesi

van muzesi - Van da Gezilecek Yerler
Van Müzesi

Van da Gezilecek Diğer Yerler

  • Hoşap Kalesi
  • Erçek Gölü
  • Muradiye Şelalesi
  • Yedi Kilise
  • Vanadokya Peri Bacaları
  • Halime Hatun Kümbeti
  • Urartu Müzesi
  • Van Ulu Camii
  • Atatürk kültür Parkı
  • Kaya Çelebi Camii

Van’nın Neyi Meşhur

Kahvaltısı, Ciğer Köftesi, Kedisi 🙂

Beğendiysen paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Takvim

Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ücretsiz Tüm Kamp Yerleri

error

Blogun tadını çıkardın mı:) Öyleyse takip et ;)